Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Sosyal Medya

Şangay Borsası’ndaki Sert Düşüş Teknoloji Dünyasını da Etkiledi

Şangay Borsası’nda bir süredir devam eden düşüşün etkileri devam ediyor. Dün %8.5 oranında değer kaybeden borsada bir ara teknoloji şirketlerinin düşüşleri rekor seviyeye ulaştı. Facebook Cuma günkü kapanış değerinin %12.1 altına inerek 75.62 dolara, Apple %10 değer kaybederek 95.17 dolara, Amazon %6.4 değer kaybederek 463.03 dolara, Microfost da %5.8 değer kaybı yaşayarak  40.59 dolara kadar geriledi. Netflix’in kaybı %14.7 gerçekleşerek 88.67 dolara kadar geriledi. Açılıştan sonrakiilk 30 dakikada adeta serbest düşüşe geçen Şangay Borsası’nın etkileri diğer borsaların açılmasıyla global olarak yayıldı. Amerika’daki Dow Jones endeksi sabah saatlerinde 1000 puandan fazla değer kaybetti, tepki alımlarıyla toparlansa da günü %3.57’lik düşüşle kapadı (588 puan.)

İstanbul Borsası (BİST 100) da günü zararla kapadı. Çin’in domino etkisinden en çok etkilenen sektörlerin başında gelen teknoloji sektöründe Apple CEO’su Tim Cook Jim Cramer’e e-posta göndererek Apple’ın Çin’de Temmuz ve Ağustos ayında iyi sonuçlar aldığını belirtti.

2007’den bu yana en zor gününü yaşayan Şangay Borsası’nda fiyatlar öğleden sonra normale dönse de, bu belirsizlik ortamının teknoloji şirketlerini nasıl etkileyeceği hala merak konusu.

Related posts

Snapchat 1,8 Milyar Dolar Yatırım Aldı

Zehra Öney

Google’ın 2016 I/O Keynote’unda Öne Çıkanlar

Zehra Öney

Intel ve Foxconn, 5G Yüz Tanıma Ödeme Sistemi Teknolojisini Tanıttı

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi