Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

Yazılım Gelirlerini Artırmaya Başlayan BlackBerry, Telefon Donanımı Üretmeyecek

Artık telefon donanımı üretmeyeceğini açıklayan BlackBerry, yazılım alanına odaklanacağını ve Kanada’daki tesislerinde sadece yazılım geliştireceğini belirtti.

Bir dönemin en önemli telefon markalarından biri olan BlackBerry, iPhone ve Android işletim sistemine sahip telefonların piyasaya çıkmasıyla zor günler geçirmeye başlamıştı. Eski popülaritesini yitiren Kanadalı telefon üreticisi, geçtiğimiz sene ilk Android işletim sistemine sahip cep telefonunu BlackBerry tarzında piyasaya sürmüş ancak beklediği satış rakamlarına ulaşamamıştı.

Blackberry CEO’su John Chen’in yaptığı açıklamaya göre, BlackBerry artık telefon donanımı üretmeyecek. Şirket, telefonları için gerekli donanımları Endonezya’da ürettirecek. BlackBerry’nin kendi mali takvimine göre, ikinci çeyrekte yazılım gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre iki kattan fazla arttığı için BlackBerry yazılım alanına odaklanacağını ve Kanada’daki tesislerinde sadece yazılım geliştireceğini belirtti.

BlackBerry’nin bu açıklaması borsadan da destek gördü: Açıklama sonrasında şirketin hisseleri borsada %5’in üzerinde değer kazandı.

Related posts

Dünya Geliştiriciler Konferansı 2019: Apple Mac Pro ve iOS 13’ü Duyurdu

Zehra Öney

Görsel Arama Motoru Teknolojisi ve Tarihçesi

Zehra Öney

Zehra Öney Blippar Türkiye’nin CEO’su Oldu | ABvizyonu

Zehra Öney

Leave a Comment

Zehra Öney
Web Sitesi