Zehra Öney
Siber Güvenlik

2014’te Meydana Gelen iCloud Hack Saldırısında Ceza Açıklandı

2014’te Meydana Gelen iCloud Hack Saldırısında Ceza Açıklandı

240 kişinin hesaplarının ele geçirildiği iCloud hack saldırılarında, George Garofano isimli hacker 8 ay ceza aldı.

2014 yılının teknoloji dünyasındaki en büyük skandallarından biri de Apple’ın bulut servisi iCloud’un hack’lenmesiydi. Hack sonrasında Jennifer Lawrence, Kate Upton, Justin Verlander, Mary Elizabeth Winstead, Jessica Brown Findlay ve Kirsten Dunst gibi pek çok ünlü ismin fotoğrafları, kısa mesajları ve telefonlarında yer alan diğer pek çok bilgi çalınmış ve sızdırılmıştı. Ünlülerin oldukça zor günler geçirmelerine sebep olan saldırı sonrası Apple’a yönelik eleştiriler artmıştı.

Soruşturmada görev yapan FBI, hack saldırısını yapanların bir bölümünü yakalamayı başarmıştı.

Süreç boyunca yakalanan ve ceza alanlar şu şekilde sıralanıyor: Emilio Herrera, Ekim 2017’de suçunu itiraf etmiş ve Mart 2018’de 16 aylık hapis cezası almıştı.

Ryan Collins, Mart 2016’da suçunu kabul etmiş ve Ekim 2016’da 18 aylık hapis cezası almıştı. Collins, bazı kişilere Apple ya da Google çalışanı gibi e-posta göndermiş ve hesaplarının çalınmış olabileceği bilgisini vererek onların kişisel bilgilerini almıştı. Bu phishing (oltalama) sonrasında kullanıcıların hesaplarını ele geçiren Collins onların e-postalarını ve iCloud yedeklerini kendi bilgisayarına indirmişti.

Ağustos 2016’da Edward Majerczyk suçunu itiraf etmiş ve 9 aylık hapis cezasına çarptırılmıştı. Ek olarak Majerczyk, adı açıklanmayan bir ünlünün 5700 dolar tutarındaki danışmanlık hizmetini ödemeye de mahkum edildi.

The Guardian tarafından yayınlanan habere göre, George Garofano, Nisan 2018’de suçunu itiraf etti ve 29 Ağustos’ta 8 aylık hapis cezasına çarptırıldı.

iCloud hack saldırılarında 240 kişinin hesapları ele geçirilmişti.

Siz hacker’ların aldıkları cezayı yeterli buluyor musunuz?

Related posts

Amerikalılar Siber Güvenlik Hakkında Ne Düşünüyor?

Zehra Öney

Mobil Ödemelerde Sahtecilik Oranları Ne Durumda?

Zehra Öney

Instagram Hack’lenmiş Hesapların Daha Kolay Kurtarılma Yöntemlerini Test Ediyor

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi