Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Sosyal Medya Sosyal Yaşam

Eğitim Dönemi Başlayan Fransa’da Cep Telefonu Yasağı da Uygulanmaya Başladı

Eğitim Dönemi Başlayan Fransa’da Cep Telefonu Yasağı da Uygulanmaya Başladı

Fransa’da ilk ve orta dereceli okullarda cep telefonu yasağı uygulanmaya başladı.

3 Eylül’de Fransa’da yeni eğitim-öğretim dönemi başladı. Fransa, geçtiğimiz aylarda ilk ve orta dereceli okullarda cep telefonu kullanımını yasaklayan yasayı onaylamıştı. Yürürlükteki yasa, yeni eğitim-öğretim yılıyla birlikte uygulanmaya başladı.

BBC tarafından yayınlanan habere göre, yasak kapsamında öğrenciler cep telefonlarını ancak acil durumlarda kullanabilecekler.

Bununla birlikte öğrencilerin telefonları ya evde bırakması ya da okuldayken kapalı durumda tutması gerekiyor: Ek olarak öğrencilerden, dolabı olan okullarda, telefonlarını dolaplarda bırakmaları isteniyor.

Yasak sadece dersleri değil, teneffüsleri de kapsıyor.

Yasağın, öğrencilerin derslere daha iyi odaklanmalarını, arkadaş edinmelerini kolaylaştırması, sosyal medyada daha az vakit geçirmelerini sağlaması bekleniyor. Yasağın ayrıca online zorbalığın (bullying) önüne geçilmesinde yardımcı olması bekleniyor.

Yasağa destek olanlar kadar eleştirenler var: Örneğin pek çok kişi yasağın nasıl uygulanacağı konusundaki şüphelerini paylaşıyor. Bununla birlikte bazı öğrenciler, teneffüslerde yalnız kalanlar için yasağın kötü bir uygulama olduğunu belirtiyorlar.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Okullarda öğrencilerin telefon kullanması yasaklanmalı mı?

Related posts

Instagram Masa Üstü Tasarımını Değiştirdi

Zehra Öney

LG G7 ThinQ Tanıtıldı

Zehra Öney

Apple Watch ile İlgili Tüm Detaylar Bugün Ortaya Çıkacak

Zehra Öney

Leave a Comment

Zehra Öney
Web Sitesi