Zehra Öney
Siber Güvenlik Sosyal Medya

Facebook Bir Uygulamayı Daha Yasakladı

Facebook Bir Uygulamayı Daha Yasakladı

Facebook, Cambridge Psikometri Merkezinin (Cambridge Psychometric Centre) MyPersonality uygulamasını yasakladı.

Mart ayında patlak veren Cambridge Analytica skandalı, teknoloji gündemini uzun süre meşgul etmişti.  Facebook’un şimdiye kadar dahil olduğu bu en büyük skandalın etkileri dünya çapında büyük yankı uyandırmış ve Cambridge Analytica’nın kapanmasına sebep olmuştu. İmajı büyük ölçüde zedelenen Facebook, reklam çalışmalarına başlamış ve aynı zamanda bu tür uygulamaları incelemeye almış ve pek çok uygulamayı durdurmuştu.

BBC tarafından yayınlanan habere göre, Facebook, ikinci bir uygulamayı daha yasakladı. Cambridge Psikometri Merkezi tarafından geliştirilen MyPersonality (Benim Kişiliğim) isimli uygulama, uygulama verileri “sınırlı korumalar” ile paylaşıldığı için yasaklandı.

Test olarak hazırlanan ve bu sayede kullanıcılardan bilgi toplayan MyPersonality uygulamasında, teste katılan 4 milyon kullanıcının da Facebook tarafından bilgilendirileceği bilgisi verildi.

2012 yılında inaktif hale gelen ve Facebook tarafından Mayıs 2018’de durdurulan uygulamanın, yapılan denetimler sonrasında yasaklanmasına karar verildi.

Cambridge Psikometri Merkezi, uygulamadan elde edilen verilerin, 45’ten fazla çalışmada araştırmacılar tarafından kullanıldığını belirtti.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Görsel: beebom.com

Related posts

Instagram Taslak Olarak Kaydetme Özelliğini Tüm Kullanıcılarına Sundu

Zehra Öney

Periscope Android’e Geldi

Zehra Öney

Facebook’un Sahip Olduğu Uygulamaları Kaç Kişi Kullanıyor?

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi