Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

2015’te Türkiye’de Mobil Reklam Yatırımları Yüzde 61 Arttı

IAB Türkiye’nin raporuna göre, Türkiye’de yıl boyunca 1,67 milyon TL’lik dijital reklam yatırımı yapıldı; en çok yatırım yapılan alan ise arama motorları oldu.

Dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de mobil reklamların büyümesi devam ediyor. İnternet hızlarının artması ve akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla hızlı bir büyüme dönemine giren mobil reklamcılıkta, 2015 yılında Türkiye’de yapılan yatırımlar %61 oranında artış gösterdi.

IAB Türkiye’nin raporuna göre, yıl boyunca toplamda 1,67 milyon TL’lik dijital reklam yatırımının yapıldığı Türkiye’de, en çok yatırımın 892 milyon TL ile arama motorlarına yapıldığını görüyoruz. Arama motoru reklamlarının bir önceki yıla göre büyüme oranı ise %21.

Display reklam alanında ise Türkiye’de toplamda 611 milyon dolarlık bir yatırım gerçekleşti. Bunun 399 milyonu gösterim ya da tıklama bazlı reklamlara, 134 milyonu video reklamlara, 45 milyonu sponsorluk ve 31,4 milyonu da gelir paylaşımlı reklamlara yatırıldı.

Mobil kategorisinde ise toplam yatırım 69,2 milyon TL’ye ulaşırken, mobil gösterim rakamları bir önceki yıla %61 oranında büyüyerek 41,6 milyon TL’ye ulaştı.

 

Related posts

Ülkelere Göre Kullanıcılar Hangi Mobil Uygulama Aktiviteleriyle Vakit Geçiriyorlar?

Zehra Öney

ABD’de mTicaret Bu Yıl 115 Milyar Dolara, 2016’da 142 Milyar Dolara Ulaşacak

Zehra Öney

Ülkelerde En Çok Hangi Mobil İşletim Sistemi Kullanılıyor?

Zehra Öney

Leave a Comment

Zehra Öney
Web Sitesi