Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

5G Hazırlığında Ülkeler Ne Durumda?

5G Hazırlığında Ülkeler Ne Durumda?

5G ile büyük verileri transfer etmek sadece birkaç saniyeyi alacak.

Mobil teknolojinin en önemli alanlarından biri de altyapı. Dünya çapında pek çok operatörün en önemli iş tanımlarından biri de kesintisiz hizmet sunmak. Bu açıdan altyapı yatırımları, operatörlerin önemli gider kalemlerinden birini oluşturuyor. Elbette, yaşanan teknolojik gelişmelere bağlı olarak operatörler yeni yatırımlar yapıyor: Örneğin 3G’den 4G’ye geçişte pek çok operatör, “ilk” olmak için önemli kaynak ayırmış ve yoğun pazarlama çalışmaları yapmıştı.

Mobil iletişimin 5G’ye geçişi de uzun süredir merakla bekleniyor. 5G ile şehir içi gibi yoğun kullanımın olduğu yerlerde bile çok hızlı veri transferi gerçekleştirmek mümkün olacak. Bu açıdan 4G’den 10 ila 20 kat daha hızlı veri transferi sunan 5G’ye geçiş için pek çok ülke ve operatör çalışmalarını sürdürüyor.

Örneğin 2018 Seul Kış Olimpiyatlarında 5G altyapı, yarışmaların, otobüslere yerleştirilen dev ekranlarda izlenebilmesi için kullanılmıştı.

Bu testler iyi geçse de 5G’nin altyapı gereksinimleri de konuşulmaya başlandı: Bir KT (Kore Telekom) temsilcisi, Nisan ayında New York’ta gerçekleştirilen bir zirvede 5G’nin, 4G’ye göre 4 kat daha fazla baz istasyonuna ihtiyaç duyduğunu belirtmişti.

Peki 5G hazırlığında ülkeler ne durumda?

BBC tarafından yayınlanan habere göre, Güney Kore’nin yanı sıra, Katar’da da önemli 5G çalışmaları yapılıyor. Uluslararası telekomünikasyon şirketi Ooredoo; Doha, Katar’da ticari olarak 5G servisin hazır olduğunu ve 5G ile uyumlu telefonların çıkmasını beklediklerini açıkladı.

Amerika’da ise 5G alanında önemli yatırımlar yapılıyor: AT&T bu yıl ABD’de 12 şehrin 5G altyapısına kavuşacağını belirtmişti.

Siz 5G için heyecanlı mısınız?

Related posts

Nintendo Switch Ne Zaman Satışa Çıkıyor?

Zehra Öney

Samsung da Akıllı Hoparlör Pazarına Giriyor

Zehra Öney

Bu Depoda İşlerin Üçte İkisini Robotlar Yapıyor

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi