Zehra Öney
Trend Teknolojiler

7-Eleven Drone ile Teslimata Başladı

7-Eleven Drone ile Teslimata Başladı

7-Eleven 1 ay içinde 77 siparişin teslimatını drone ile gerçekleştirdi.

1927 yılında Tote’m Stores ismi ile kurulduktan sonra aradan geçen süre içinde aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 18 ülkede 56 binden fazla mağazası ile faaliyet gösteren 7-Eleven, drone ile teslimatlara başladı. 1969 yılında ilk kez 24 saat boyunca açık mağazasını Texas’ta test eden şirket, artık pek çok mağazasında 24 saat boyunca hizmet veriyor.

Türkiye pazarına ise 1989 yılında giren 7-Eleven, 2010’lu yıllarda Türkiye pazarından resmi olarak çekilmiş ve mağazalarını franchising yöntemiyle devretmişti.

Teknolojideki gelişmelere paralel olarak ise, teslimat sektöründe iki ana eğilim öne çıkıyor: Bunlardan ilki kara yolu teslimatında sürücüsüz araçları ya da robotları kullanmak. Uber’dan Google’a, BMW’den Tesla’ya kadar pek çok şirket bu alanda yatırım yapıyor. Kara yolundaki diğer alternatif ise robotların kullanımı. Bu alanda da Londra’da Just Eat testlere başlamıştı.

Teslimattaki diğer yeni eğilim de hava yolu seçeneği. Bu alanda ise drone’lar öne çıkıyor. Amazon, ABD’de drone ile teslimat yapmak için izin almış ve geçtiğimiz günlerde ilk teslimatını yapmıştı.

7-Eleven ise drone ile sipariş teslimatını Nevada’da, Reno’da 1 aydır test ediyor. Seçilen 12 özel müşterisi için özel bir uygulama aracılığıyla drone teslimatı sunan 7-Eleven, bu teslimatlar için ticari drone servis sağlayıcısı Flirtey ile çalışıyor.

Hafta sonları yapılan teslimatlarda, kullanıcılar sıcak ya da soğuk yemek ve içeceklerini seçiyorlar; uygulama aracılığı ile yemeklerinin drone’a yerleştirilmesi ile başlayan bildirimleri yolculuk boyunca ve drone kapılarının önüne iniş yapana kadar cep telefonları ile takip edebiliyorlar.

1 ay içinde 77 siparişini bu şekilde teslim eden 7-Eleven, servis kapsamını genişletmeyi de planlıyor.

Related posts

Mobil Sanal Gerçeklik Gelirleri Bu Yıl 861 Milyon Dolara Ulaşacak

Zehra Öney

Massive Attack’ın Albümü DNA’ya Kaydedildi

Zehra Öney

Apple Watch ile Şeker Hastalığını Yüzde 85 Oranında Tespit Etmek Mümkün

Zehra Öney

4 comments

Comments are closed.

Zehra Öney
Web Sitesi