Zehra Öney
Siber Güvenlik

ABD Adalet Bakanlığı “Dark Web”deki Sahtecilik Sitesi Aracılığıyla İşledikleri Suçlar Sebebiyle 36 Kişiyi Cezalandırıyor

ABD Adalet Bakanlığı “Dark Web”deki Sahtecilik Sitesi Aracılığıyla İşledikleri Suçlar Sebebiyle 36 Kişiyi Cezalandırıyor

“Infraud” olarak bilinen site üzerinden suç işleyen 36 kişi hakkında işlemler başladı.

Dijital mecralar aracılığıyla işlenen suçlar artış gösterme eğiliminde. 2017 yılında 978 milyon kişinin siber suçların hedefi olduğunu sizlerle paylaşmıştım.

ABD Adalet Bakanlığı ise siber suçlarla mücadele kapsamında yeni bir duyuru yayınladı. Adalet Bakanlığının resmi sitesinde duyurulan ve BBC tarafından yayınlanan habere göre, “Infraud” olarak bilinen web sitesi aracılığıyla suç işleyen 36 kişinin tespit edildiği ve bunların 13’ünün gözaltında olduğu söylendi. Suçluların bir bölümü ABD’de bulunurken bir bölümü de beş kıtada 17 ülkede yer alıyor. ABD Adalet Bakanlığı diğer ülkelerde ikamet eden 8 şüphelinin iadesi için girişimlerde bulunulduğunu duyurdu.

Infraud, “dark web” olarak adlandırılan ve Türkçeye “derin ağ” olarak çevrilen sistemde yer alıyor: Bu sistem bildiğimiz Google, Bing ya da Yahoo! gibi arama motorlarınca indekslenemeyen siteleri kapsıyor. Bu sebeple bu tür sitelere erişmek, özel tarayıcılar ya da işletim sistemleri ile mümkün oluyor.

ABD’nin resmi mottosu “Tanrı’ya güveniriz – in God we trust”’a atıfla “sahteciliğe güveniriz – in fraud we trust” sloganını kullanan siteye üye olan ve haklarında işlemler başlatılan bu 36 kişinin 530 milyon dolardan fazla zarara sebep olduğu belirtiliyor. Zarar gören şirketler arasında HSBC ve PayPal da bulunuyor.

Sitenin Mart 2017’deki kayıtlı üye sayısının 10.901 olduğu ve kimlik hırsızlığı ile çalıntı kredi kartları ve parolalar aracılığıyla banka sahteciliği gibi suçlar için önemli bir merkez olduğu da belirtildi.

Related posts

Apple, Yeni Güncellemesiyle Ne Zaman Kullanıcı Verisi Toplanacağını Bildiriyor

Zehra Öney

Dow Jones’un 2,4 Milyonluk Riskli Müşteri Listesi Online Ortamda Açığa Çıktı

Zehra Öney

Sizin Parolanız da 123456 mı?

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi