Zehra Öney
Sosyal Yaşam

Elektrikle Çalışan Yolcu Uçakları Geliyor

Elektrikle Çalışan Yolcu Uçakları Geliyor

Karbon emisyonunu düşürmek amacıyla pek çok şirket elektrik ile çalışan uçaklar geliştiriyor.

Bildiğiniz gibi karbon emisyonundaki artış ve petrol türevi yakıtların rezervlerindeki azalma, şirketleri farklı çözümler üretmeye zorluyor. Bu açıdan hibrit ve sadece elektrikle çalışan otomobiller geliştiriliyor. Ancak bu sadece otomobillerle ilgili değil. Karbon emisyonu artışında önemli bir yere sahip olan uçak sektöründe de elektrikli çözümler geliştiriliyor.

Örneğin Siemens, Airbus ve Rolls-Royce iş birliği ile geliştirilen elektrikli uçak, geleceğin havacılık sektöründe önemli bir yere sahip olacak elektrikli uçakların ilk örneklerinden biri. Jet yakıtı yerine elektrikle şarj edilen bataryalar ile çalışan uçak 96 km’lik bir uçuş yapabiliyor. Elektrikli uçaklar ile karbon emisyonunun yanı sıra gürültü ve uçak/uçuş maliyetlerinin de azaltılması planlanıyor.

BBC tarafından yayınlanan habere göre, Siemens’in geliştirdiği uçağın yanı sıra başka şirketler de farklı tür yakıt kullanan uçak geliştirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

HY4 de bu uçaklardan biri: Hidrojen enerjisini elektriğe dönüştürerek çalışan HY4, sıfır emisyona sahip. Saatte 200 km hıza ulaşabilen HY4, 750 ila 1500 km aralığında bir menzile sahip.

Zunum Aero ise elektrik hibrit uçağını 2022’ye kadar kullanıma sunmayı planlıyor. 12 kişi taşıyabilen Zunum Aero, sektörde önemli bir adım olacak.

Wright Electric ise on yıl içerisinde tamamen elektrikle çalışan yolcu uçakları geliştirmeyi planlıyor. Easy Jet ile iş birliği yapan şirket, 9 kişilik uçaklarla 500 km mesafelik uçuşlar yapmayı planlıyor.

Siz elektrikli uçaklarla yolculuk yapmak ister misiniz?

Görsel: airbus.com

Related posts

Facebook, İrlanda Referandumunda “Yabancı” Kaynaklı Reklamları Yasaklıyor

Zehra Öney

Almanya, Nefret Söylemi Yasasını Uygulamaya Başlayacak

Zehra Öney

360 Plus Media Olarak, Göbeklitepe Türkiye Projesi Dahilinde Yaptığımız Çalışmalarla Ödülümüzü Aldık

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi