Zehra Öney
Genel

Activision Blizzard, Candy Crush’ın Yaratıcısı King’i Satın Aldı

Mobil oyun sektörünün büyüklüğü her geçen gün artarken, henüz 3 yıllık bir geçmişe sahip olmasına rağmen, dünyanın en popüler mobil oyunlarından biri haline gelen Candy Crush’ın yaratıcısı King’i satın aldı. İlk olarak 2012 yılında Facebook ve mobil platformda yayınlanan Candy Crush, günümüzde Clash of Clans ile birlikte en fazla gelir elde eden mobil oyunların başında yer alıyor. Candy Crush’ın başarısının ardından aralarında Bubble Witch, Farm Heroes gibi başarılı örneklerin yer aldığı pek çok oyun çıkaran King, geçtiğimiz sene 2.1 milyar dolar gelir elde etmişti.

2008 yılında birleşen Amerikalı oyun yapımcıları Activison ve Blizzard, bu birleşme sonrası oyun sektörünün en önemli şirketlerinden biri haline gelmişti. Özellikle konsol piyasasının en büyük markalarından biri olan şirket, özellikle Call of Duty serisi ile konsol piyasasının en çok satan oyun serilerinden birinin yapımcısı. Geçtiğimiz sene 4.7 milyar dolar gelir elde eden Activision Blizzard, konsol ve bilgisayar pazarındaki etkisini, mobilde de sürdürmek için King’i satın aldı.

Hisse başına 18 dolarlık, toplamda ise 5.9 milyar dolarlık bir satın almayla King’i bünyesine katan Activision Blizzard, konsol ve bilgisayardaki başarısını, King’in mobil platformdaki başarısıyla nasıl sentezleyecek, hep birlikte göreceğiz.

Related posts

Faturalarınızı Gmail’den Ödemeye Ne Dersiniz?

Zehra Öney

Prime Day Sayesinde Jeff Bezos’un Serveti 150 Milyar Dolara Ulaştı

Zehra Öney

Amazon Prime Teslimat Süresini 2 Günden 1 Güne Düşürüyor

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi