Zehra Öney
Mobil Pazarlama Mobil ve Dijital Teknolojiler

Alibaba Çin’deki Gelirlerinin Yüzde 75’ini Mobilden Elde Ediyor

Dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden biri olan Alibaba, ikinci çeyrek gelirlerini açıkladı. Çin’deki ekonomik duraklamaya rağmen büyümesini sürdüren Alibaba, mobil alışverişin ulaştığı noktayı da gözler önüne serdi.

İkinci çeyrekte, geçen yılın aynı dönemine göre %59 büyüme kaydeden Alibaba, 4,8 milyar dolar gelir elde etti. Bu gelirin 3,5 milyar dolarını Çin pazarından elde ederken geri kalan 1,3 milyar doları faaliyette olduğu diğer ülkelerden elde etti.

Alibaba aynı zamanda mobil alışveriş açısından da önemli bir veri paylaştı: Şirketin Çin’de elde ettiği 3,5 milyar dolarlık gelirin %75’i yani 2,6 milyar doları mobil cihazlardan geldi. 2015 yılında bu oranın %55 olduğunu sizlerle paylaşmıştım:  Aradan geçen bir yıllık sürede Alibaba’nın alışverişlerinde mobilin bu denli güç kazanması, Çin’deki her 4 kullanıcıdan 3’ünün artık alışveriş için mobil cihazını tercih ediyor olması, Facebook’un reklam gelirlerinin %84’ünü mobil cihazların oluşturması, mobil teknolojinin sadece bu şirketler için değil, tüm dünya için ne kadar önemli olduğunun bir göstergesi.

Related posts

Sesli Asistanlarda Yeni Dönem: Alexa ve Cortana İş Birliği Yapacak

Zehra Öney

Line Gelişmekte Olan Ülkeler İçin Line Lite Uygulamasını Yayınladı

Zehra Öney

Sony PlayStation Messages Uygulamasını iOS ve Android Platformları için Yayınladı

Zehra Öney

Leave a Comment

Zehra Öney
Web Sitesi