Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

Android Kullanıcı Sayısı 1 Milyar 400 Milyona Ulaştı

Dünyanın en fazla kullanılan mobil işletim sistemi Android’in ulaştığı kullanıcı sayısı dün düzenlenen Google I/O Geliştirici Konferansı’nda açıklandı. 2008 yılında kullanıma sunulan ve o günden bu yana kullanıcı sayısını artıran Android, 900 milyon aktivasyona Haziran 2013’te erişmiş, Eylül 2013’te ise 1 milyar kullanıcı barajını aştığını duyurmuştu.

O günden bu yana büyümesini sürdüren, ancak halihazırda çok büyük bir kullanıcı tabanına sahip olduğu için büyümesi yavaşlayan Android’in sahip olduğu güncel kullanıcı sayısını, Google’ın CEO’su Sundar Pichai açıkladı. Bu yılın ikinci çeyreğinde tüm dünyadaki mobil pazarda %82’lik rekor bir Pazar payına ulaşan Android’in kullanıcı sayısı 1 milyar 400 milyona ulaştı. Gelişmiş ülkelerdeki penetrasyonu neredeyse tepe noktasına ulaşan Android’in büyümesi, gelişmekte olan pazarlarda ise devam ediyor. Endonezya ve Vietnam gibi ülkelerde Android’in kullanıcı sayısı geçen seneye göre iki kat artmış durumda.

Sundar Pichai, ayrıca Android One ile ilgili bilgileri de paylaştı: İlk kez akıllı telefon alacaklara yönelik olarak piyasaya sunulan düşük ücretli Android One ile, alt ve orta segmenti hedefleyen Google, Android One’ı Türkiye’de de geçtiğimiz ay piyasaya sunmuştu: Pichai, Android One’ın Türkiye’de piyasaya sunulduktan sonraki dönemde en çok satan telefon olduğunu Geliştiriciler Konferansı’nda belirtti.

Related posts

Borsada İşlem Görmeye Başlayan Line, 1,1 Milyar Dolar Topladı

Zehra Öney

Snapchat Yeni Reklam Hedefleme Araçlarına Kavuştu

Zehra Öney

Cannes Film Festivali Kırmızı Halı Selfie’lerini Yasakladı

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi