Zehra Öney
Artırılmış Gerçeklik Blıppar Sanal Gerçeklik Trend Teknolojiler

Apple CEO’su Tim Cook: “Artırılmış Gerçeklik, Sanal Gerçeklikten Daha Büyük Olacak”

Günümüzün görsel teknoloji dünyasında artırılmış gerçeklik ile sanal gerçeklik uygulamaları son derece popüler.

Blippar’ın da aralarında bulunduğu artırılmış gerçeklik uygulamaları, var olan fiziksel gerçekliğe yeni görsel katmanlar ilave ederek kullanıcılara yepyeni bir deneyim sunuyor. Örneğin kullanıcılar kendi tırnaklarında değişik renkteki ojeleri deneyebiliyor, kola kutusu üzerinden müzik dinleyebiliyor ya da Pokemon Go’da olduğu gibi gerçek fiziksel mekanlarda Pokemon yakalayabiliyor.

Sanal gerçeklik ise kullanıcıları sanal bir gerçeklik dünyasına davet ediyor. Örneğin kullanıcılar Mars gezegeninin yüzeyinde dolaşıyormuş gibi hissedebiliyor, dünyanın en çılgın roller coaster’ına binmiş gibi deneyimler yaşayabiliyorlar.

Artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik konusunda Apple CEO’su Tim Cook da görüşlerini paylaştı. Good Morning America programına katılan Cook, görüşlerini şu sözlerle dile getirdi: “Benim görüşüme göre artırılmış gerçeklik, ikisi arasında (sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik) daha büyük, muhtemelen açık ara farkla, çünkü bu ikimize oturma ve aynı anda birbirimizle konuşma kabiliyeti sunuyor, ayrıca görmek için diğer görsel şeyler de sunuyor. Belki o hakkında konuştuğumuz şey, belki şimdi burada olmayan başka biri, ama onun bizimle burada olması sağlanabilir. Bu sebeple, bu alanda gerçekten çok “cool” şeyler var.”

Financial Times’a göre, Apple’ın iki alanda da çalışmaları bulunuyor; hatta kullanıcıların bu deneyimi yaşaması için başlık üretme çalışmaları da var.

Cook, sanal gerçeklik hakkında ise görüşlerini şu sözlerle belirtti: “Sanal gerçeklik kişiyi çevreleyen ve gerçekten “cool” olabilen bir deneyime sokan bir tür ama daha az ticari ilgiyi haiz. Daha az insan onunla ilgilenebilir ancak bizim de çok ilgili olduğumuz eğitim ve oyun için bu alanda gerçekten “cool” alanlar var.”

Röportajı izlemek için tıklayınız.

 

Related posts

Japonya’da Çiftçilerin Tarlalarını Robot Kurtlar Koruyor

Zehra Öney

Bu Depoda İşlerin Üçte İkisini Robotlar Yapıyor

Zehra Öney

Akıllı Hoparlör Sahipleri Cihazlarıyla Nasıl Alışveriş Yapıyorlar?

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi