Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

Apple iPhone 6S ve iPad Pro’yu Tanıttı

Apple’ın dün gerçekleştirdiği tanıtım etkinliğinde uzun süredir merakla beklenen iPhone 6S ve iPhone 6S Plus tanıtımı yapıldı. Tasarımda büyük bir değişikliğe gitmeyen Apple, bir önceki jenerasyonda olduğu gibi iPhone 6S’i 4.7, 6S Plus’ı ise 5.5 inç ekran boyutlarıyla kullanıma sunacak. Bununla birlikte 3D Touch adı verilen, daha önce ise Force Touch olarak MacBook’larda karşımıza çıkan yeni özelliğin kullanıma sunulması ile birlikte, kullanıcılar ekrana basış güçlerine göre farklı komutları uygulayabilecekler.

iPhone’lar ile ilgili en önemli gelişmelerden biri ise kameralarda yaşandı. Arka kamera 12 MP, ön kamera ise 5MP iSight kameralar ile kullanıcılar 4K çözünürlüğünde video çekebilecekler. Ek olarak ön kamera da ortam ışığına göre doğal flaş özellikli çalışacak.

Önceki jenerasyonların Gold renk üretimini durduran Apple, gold rengi sadece iPhone 6S ailesi için üreteceğini açıkladı. Uzay grisi, gümüş ve gold renge ek olarak iPhone 6S’ler Rose Gold olarak da piyasaya sunulacak.

12 Eylül’de ön siparişleri alınmaya başlanacak iPhone 6S’lerin 25 Eylül’de piyasaya çıkması bekleniyor.

Apple’ın etkinlikte tanıttığı bir diğer önemli ürün ise iPad Pro oldu. 12.9 inçlik ekranıyla daha büyük boyutta gelecek olan iPad Pro’nun ekran çözünürlüğü ise 2732 x 2048 piksel. iOS 9’un sunduğu çoklu uygulama desteği ile kullanıcılar ekranı bölerek aynı anda iki farklı uygulama üzerinde çalışabilecekler. Ses donanımı da geliştirilen iPad Pro 4 ayrı hoparlöre sahip.

Apple’ın tanıtımında farklı tepkiler alan ürün ise Apple Pencil oldu. Steve Jobs’un önceki yıllarda “kim bir stylus’a ihtiyaç duyar ki?” demesinin üzerinden çok fazla geçmeden Apple’ın bir kalem tanıtması oldukça dikkat çekici oldu. Apple Pencil kalemin açısı ve kuvvetini algılayarak tepki veriyor.

Akıllı klavye kılıfı da tanıtan Apple, iPad Pro kullanıcılarına çok daha fazla rahatlık sunacak.

iPad Pro ise Kasım’da piyasaya çıkacak.

Related posts

Google Stadia’nın Kullanıma Sunulacağı Tarih ve Oyunlar Açıklandı

Zehra Öney

Uçak İçi İnternet Ne Zaman “Standart” Haline Gelecek?

Zehra Öney

Samsung, Galaxy S6+ ve Note 5’i Tanıttı

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi