Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Sosyal Yaşam

Dünya Sağlık Örgütü Oyun Bağımlılığını “Rahatsızlık” Sınıfına Alıyor

Dünya Sağlık Örgütü Oyun Bağımlılığını “Rahatsızlık” Sınıfına Alıyor

Dünya Sağlık Örgütü ilk kez oyun bağımlılığını rahatsızlık sınıfına alıyor.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımıza yeni “bağımlılık” türleri dahil oldu. Bunların en önemlilerinden biri sosyal medya bağımlılığı. Bu konuda 2014 yılında CNN Türk’te Hakan Çelik ile Hafta Sonu Keyfi programına Prof. Dr. Kerem Doksat ile birlikte konuk olarak katılmış ve görüşlerimi paylaşmıştım.

Oyun bağımlılığı ise dünyada son derece yaygın olan başka bir bağımlılık türü. Örneğin Güney Kore’de 2005 yılında yaklaşık 50 saat boyunca neredeyse aralıksız olarak Starcraft oynayan biri kalp durması sebebiyle yaşamını yitirmişti.

Günümüzde aralarında Hollanda, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya ve Çin’de çeşitli sağlık kuruluşlarında bu bağımlılıktan kurtulmak için hizmetler sunuluyor.

Bu konuda önemli bir adım da Dünya Sağlık Örgütünden (WHO) geldi. BBC’nin haberine göre, Dünya Sağlık Örgütü, 11. Uluslararası Hastalık Sınıflandırması’nda (International Classification of Diseases – ICD) ilk kez “oyun oynama bozukluğu”na yer verecek.

2018 yılında yayınlanacak olan sınıflandırmada, oyun oynama bozukluğundan söz edilebilmesi için en az 12 aylık bir dönemi kapsaması gerektiği belirtiliyor. Ancak ciddi belirtiler söz konusu olduğunda bu sürenin daha da kısa olabileceği bilgisine yer veriliyor.

Oyun oynama bozukluğunun belirtileri ise şunlar:

  • Oyun oynamada bozulmuş kontrol (sıklık, yoğunluk, süreklilik)
  • Oyun oynamaya verilen artan öncelik
  • Olumsuz sonuçlara rağmen oyun oynamanın devamlılığı ve artışı

Siz kararı nasıl buldunuz?

Related posts

Snapchat Giyilebilir Teknoloji Sektörüne Giriyor

Zehra Öney

Nintendo Switch Ne Zaman Satışa Çıkıyor?

Zehra Öney

Amazon’dan Yeni e-Kitap Okuyucusu: Kindle Oasis

Zehra Öney

3 comments

Leave a Comment

Zehra Öney
Web Sitesi