Zehra Öney
Sosyal Medya Sosyal Yaşam

Almanya, Nefret Söylemi Yasasını Uygulamaya Başlayacak

Almanya, Nefret Söylemi Yasasını Uygulamaya Başlayacak

“Açıkça illegal” olan gönderileri kaldırmayan siteler, 50 milyon avroya kadar ceza alabilecek.

Nefret söylemi, belirli bir gruba ya da kişiye yönelik ırk, inanç, etnik köken, cinsel yönelim, fiziksel engel ya da cinsiyet gibi özelliklere dayanan saldırılar olarak tanımlanıyor. Sosyal medya sitelerinde ise her gün pek çok nefret söylemi görüyoruz. Sosyal medya siteleri, kendilerine ulaşan şikayetleri değerlendirip gerekli durumlarda saldırıda bulunan hesabı kapatırken, aynı zamanda kullanıcılar da bu tür durumlarda dava açabiliyorlar.

Nefret söylemi konusunda son dönemlerin en önemli adımlarından biri de Almanya’dan geldi. BBC’de yayınlanan habere göre, Almanya, nefret söylemi yasasını uygulamaya hazırlanıyor. Yasa kapsamında, nefret söylemi, sahte haber ve illegal materyalleri barındıran sosyal medya sitelerinden bu içerikleri hızlıca kaldırmaları talep edilecek.

Yasayı ihlal eden içeriklerin kaldırılması için sitelere 24 saat tanınacak. “Açıkça illegal” olan içerikleri kaldırmayan sitelere 50 milyon avroya kadar cezalar verilebilecek.

Yasa, iki milyondan fazla kullanıcıya sahip olan sosyal medya ağları ile medya siteleri için uygulanacak. Bu açıdan Facebook, Twitter ve YouTube, yasanın ana odağı olacak; ayrıca Reddit, Tumblr, Rus sosyal ağı VK, Vimeo ve Flickr da yasa kapsamında değerlendirilecek.

Haziran 2017’de çıkarılan Netzwerkdurchsetzungsgesetz (NetzDG) yasası, sitelere, kendilerini hazırlamaları için Aralık 2017 sonuna kadar süre vermişti.

Related posts

Amerika’da Doktordan Hastasına İnternette “Negatif Yorum” Davası

Zehra Öney

Instagram’ın Reklamveren Sayısı 2 Milyonu Geçti

Zehra Öney

Instagram Reklamlarının Yüzde 25’ini Video Oluşturuyor

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi