Zehra Öney
Trend Teknolojiler Yapay Zeka

Yapay Zeka Hayvanat Bahçelerinde de Kullanılıyor

Yapay Zeka Hayvanat Bahçelerinde de Kullanılıyor

Marwell Hayvanat Bahçesinde yapay zeka sayesinde enerjiden tasarruf edilmeye başlandı!

Hayvanat bahçeleri, içerisinde bulunan pek çok farklı iklim kuşağından hayvanlar ile iklimlendirme açısından oldukça zorlu yerler: Ekvatoral kuşaktaki canlılar için sürekli sıcak bir ortam yaratılması gerekirken soğuk kuşakta yaşayan canlılar için soğuk iklim koşullarının yaratılması gerekir. Bu da gün boyunca hem ısıtıcıların hem de klimaların sürekli çalışması demek. Peki daha “akıllı” bir sistem ile bu enerji ihtiyacı daha verimli yönetilebilir mi?

İngiltere Hampshire’da bulunan Marwell Hayvanat Bahçesinin yıllık elektrik faturası yaklaşık 150.000 pound (770.000 TL) seviyesinde. 1972’de açılan ve zürafalardan penguenlere, çitalardan kar leoparlarına kadar pek çok farklı hayvan türüne ev sahipliği yapan kuruluş, elektrik tüketimini azaltmak için daha önceden hareket sensörleri kullanmış; ancak hayvanlar uyurken hareket etmedikleri için hareket algılamayan sensörler ısıtıcıları kapatmış ve bu da sistemin çöpe atılmasına sebep olmuş.

BBC’de yayınlanan habere göre Marwell Hayvanat Bahçesi artık yapay zeka ile ısıtıcıları kontrol ediyor. IBM tarafından infrared sensör ve Raspberry Pi kullanılarak geliştirilen sistem, yapay zeka sayesinde ısıtıcıların daha verimli kullanılmasını sağlamayı başardı.

İlk olarak Nyala türü antilopların yattıkları bölümde test edilen sistemle, antilopların orada bulunup bulunmadıkları yapay zeka sistemi sayesinde çok daha doğru bir biçimde tespit edilebiliyor ve ısıtıcılar da ona göre çalıştırılıyor. Hayvanat bahçesindeki yetkililer aynı zamanda antilopların bu sisteme nasıl tepki vereceklerini de ölçümlüyorlar. Isıtıcıların sürekli olarak çalıştırılması yerine “akıllı” bir şekilde kontrol edilmesinin, bu canlıların davranışlarına ya da uyku alışkanlıklarına bir etkisinin olup olmayacağı da dikkatli bir şekilde takip ediliyor.

Görsel: marwell.org.uk

Related posts

Londra’da Robotlarla Yemek Teslimatı Başladı

Zehra Öney

“Dış İskelet” Felçli İnsanların Yürümesine Yardımcı Oluyor

Zehra Öney

Suudi Arabistan Tarafından Vatandaşlık Verilen Robot Sophia’yı Yakından Tanımaya Ne Dersiniz?

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi