Zehra Öney
Genel

Apple, Microsoft, Facebook ve Pek Çok Kurum Beyaz Saray’ın Kadınlara Eşit Ücret Taahhüdüne Katıldı

14 Haziran 2016’da Amerika Birleşik Devletleri’nde ilk kez düzenlenen United State of Women Summit’te, Başkan Obama, kadınlar için eşit ücret taahhüdünü duyurmuştu. Taahhüt kapsamında kadın ve erkeklerin ücretleri arasındaki farkın kapatılmasına yönelik duyuru yapılmış ve şirketlerin katılması talep edilmişti.

Kadın erkek ücretleri arasındaki fark tüm dünyada önemli bir konu. Amerika Birleşik Devletleri özelinde ise, erkeklerin kazandığı 100 birim ücrete karşılık, aynı durumdaki kadınlar 79 birim ücret kazanıyorlar. Bu fark, yaşam boyu edinilen maaşlar toplandığında, kadınlar için 500.000 dolar kayba denk gelebiliyor. Bu kayıp, Afrikan-Amerikan kadınlar için 900.000 dolara, Latin kökenli kadınlar için ise 1 milyon dolara kadar çıkabiliyor.

Beyaz Saray’ın çağrısı yanıtsız kalmadı ve 28 şirket daha taahhüde katıldı. Bu 28 yeni şirketle birlikte taahhüde katılan şirket sayısı 57’ye yükseldi.

Apple, Microsoft, IBM ve Facebook’un da aralarında bulunduğu 57 şirket, Amerika’daki kadın erkek ücretleri arasındaki farkın kapanması için önemli rol oynayacaklar.

Related posts

İkinci Çeyrekte 304 Milyon Telefon Satıldı

Zehra Öney

Ücretli Üyelik Servisini Yenileyen Pandora, Kullanıcılara Daha Fazla Seçenek Sunacak

Zehra Öney

AT&T Time Warner’ı Kaç Milyar Dolara Satın Aldı?

Zehra Öney

Leave a Comment

Zehra Öney
Web Sitesi