Zehra Öney
Trend Teknolojiler Yapay Zeka

Artık Fikir Tartışmalarının Yeni Bir Katılımcısı Var: Yapay Zeka

Artık Fikir Tartışmalarının Yeni Bir Katılımcısı Var: Yapay Zeka

IBM’in geliştirdiği Project Debater, fikir tartışmalarında kendi fikirlerini söylüyor.

Teknoloji alanında yapay zekanın kısa sürede katettiği yolu yakından takip ediyoruz. Şarkı bestelemenin yanı sıra resim yapabilen, insanların gördükleri ya da düşündükleri nesnelerin resmini çizebilen ve hatta sizin adınıza arkadaşlarınıza cevap yazabilecek olan yapay zeka teknolojisinde önemli bir gelişme de IBM cephesinden geldi.

BBC tarafından yayınlanan habere göre, IBM tarafından geliştirilen Project Debater, yüz milyonlarca akademik dergi ve gazete makalelerinden aldığı bilgiler sayesinde fikir tartışmalarına katılabiliyor. Project Debater, yorum yapacağı konu hakkında önceden “çalışmıyor”, vereceği yanıtları hazırlamak için bu verileri kullanıyor.

İnternete gerek duymadan çalışabilen Project Debater’ın vereceği cevaplar için sahip olduğu bu devasa veri, IBM’deki araştırmacılar tarafından özenle seçildi.

IBM’in projesini geliştirme sebebi ise, kararların hızlı ve daha önce hiç olmadığı kadar geniş bir veriyle alınabilmesini sağlayarak insanları zenginleştirmek.

Project Debater, şimdiye kadar iki farklı fikir tartışmasına katıldı: Bunlardan ilki, kamu tarafından finanse edilen daha fazla uzay keşfinin gerekip gerekmediği; diğeri ise doktorların, hastaları ya da diğer doktorlar / sağlık çalışanları ile teknoloji aracılığıyla (telefon, video görüşme vs.) bir araya gelerek çalışabilmesini sağlayan tıp teknolojisine (telemedicine) daha fazla yatırımın yapılıp yapılmaması üzerineydi.

Katılımcılar, Project Debater’ın argümanlarını sağlam kanıtlara dayandırdığını belirtiyorlar.

Siz bir yapay zeka ile fikir tartışmasına girmek ister misiniz?

Görsel: ibm.com

Related posts

Virgin Galactic, Uzay Uçuşları İçin İtalya’yla Anlaşmaya Vardı

Zehra Öney

Pamuk Eller Beynimizin Keşfine

Zehra Öney

Bir Robotla Jenga Oynamak İster misiniz?

Zehra Öney

1 comment

Leave a Comment

Zehra Öney
Web Sitesi