Zehra Öney
Trend Teknolojiler Yapay Zeka

Astronotlar için Hazırlanan Yapay Zeka, Suçları Çözmek için Kullanılacak

Astronotlar için Hazırlanan Yapay Zeka, Suçları Çözmek için Kullanılacak

Belçika polisi yapay zekayı suçları çözmek için kullanmayı planlıyor.

Yapay zeka alanında uzun yıllardır önemli çalışmalar yapılıyor. Bunların en eskilerinden biri de 15 yıl önce Avrupa Uzay Ajansı’nda astronotların eğitim programlarında kullanılan sistem. Uzay Uygulamaları Servisi (Space Applications Services) tarafından geliştirilen yapay zeka, program sırasında “Bu nedir?”, “Bu nerede?” gibi sorulara cevap vermek için tasarlanmıştı.

Futurism’de yayınlanan habere göre, bu sistemin gelişmiş versiyonu artık hem uzayda hem de Belçika’da suçları çözmek için kullanılacak.

Yapay zeka botunun gelişmiş versiyonu bu yıl içerisinde uzaya gönderilecek olan Alexander Gerst ile test ediliyor olacak. Yapay zeka sayesinde özellikle yer hizmetlerindeki maliyetlerin azaltılması planlanıyor.

Bununla birlikte Belçika da bu sistemi suçları çözmek için kullanmayı planlıyor. Avrupa kanun uygulama kurumları, geliştirilen sistemin, verilerin daha verimli taranması, suç mahallinin yeniden canlandırılması/oluşturulması gibi alanlarda yardımcı olmasını planlıyor.

Belçika polisi, sistemin ilk aşamada sosyal medya içerikleri ve kısa mesaj kayıtlarının incelenmesini ve saniyeler içinde sonuçları getirmesini değerlendiriyor. Özellikle çözmek için yoğun insan emeği gerektiren kimi suçların yapay zeka sayesinde saniyeler içerisinde analiz edilmesi sayesinde adalet sisteminin de yeni bir çağa geçmesi bekleniyor.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Related posts

Basketbol Karşılaşmalarının Kameramanları ve Yayın Yönetmeni Yapay Zeka Olursa

Zehra Öney

Olimpiyatlara Hazırlanan Tokyo’da Sürücüsüz Araçlar Testlere Başladı

Zehra Öney

Blippar, Binocular’ı Satın Aldı

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi