Zehra Öney
Kripto Para

Bankalar Blockchain ile Transfer Yapmayı Test Ediyor

Bankalar Blockchain ile Transfer Yapmayı Test Ediyor

Aralarında pek çok önemli bankanın bulunduğu We.Trade platformunda ilk ticari transfer gerçekleşti.

Blockchain teknolojisinin daha çok kripto paralar aracılığıyla kullanıldığını düşünüyoruz ancak bu teknoloji sadece kripto para madenciliği (mining) için kullanılmıyor. Örneğin Kanada’da dijital kimliklerin blockchain altyapısı ile tutulmasıyla ilgili projenin geliştirildiğini sizlerle daha önce paylaşmıştım.

Çünkü blockchain teknolojisinde bir “merkez” kavramı bulunmuyor. Günümüzde pek çok şirket, verilerini kendi server’larında ya da bulut çözümlerinde tutuyorlar. Ancak bu bilgilerin herhangi bir hack saldırısında ya da diğer sebeplerle yok olması mümkün: Çünkü veriler bir “merkez”de bulunuyor. Oysa blockchain teknolojisinde bilgiler, tüm ağa dağıtılmış durumda ve bu sebeple merkezi bir güvenlik açığı bulunmamakta.

Her blok zincirinin bir kopyası olduğu ve bilgilerin geriye dönük olarak değiştirilmesi mümkün olmadığı için başka alanlarda da kullanım imkanı bulunan blockchain teknolojisi konusunda Samsung da harekete geçmiş ve kendi blockchain ve yapay zeka altyapısına sahip finans platformunu kurduğunu duyurmuştu.

Finans alanında önemli bir gelişme de Avrupa’dan geldi: The Next Web tarafından yayınlanan habere göre, kurucuları arasında Deutsche Bank, HSBC ve Rabobank gibi kurumların olduğu We.Trade platformunda, ülkeler arasında ticari transfer gerçekleşti.

IBM’in blockchain platformunu kullanan We.Trade platformu, blockchain altyapısı sayesinde transfer yapmayı sağlıyor. Yapılan test transferi ise, ülkeler arası, birden fazla bankanın dahil olduğu ve müşterek çalışmayı kapsayan transferlerdi. Bir haftadan (5 iş günü) fazla süren test sırasında 10 şirket, beş ülkedeki farklı bankaları kullanarak transferler gerçekleştirdi: Fransa, Hollanda, Birleşik Krallık, İsveç ve Almanya gibi ülkelerdeki Santander, Societe Generale ve KBC gibi bankalar aracılığıyla gerçekleştirilen testler, We.Trade platformunun geleceğine de ışık tutacak.

Görsel: cryptocurrencyguide.org

Related posts

Bitcoin’in Değeri 10.000 Doların Üzerine Çıktı

Zehra Öney

İspanyol Bölgesi Aragon, Endüstri 4.0 Projesi için 12 Milyon Euro Ayırdı

Zehra Öney

Rusya, Kripto Para Konusunda Atağa Geçti, Devasa Bir “Maden” İnşa Ediyor

Zehra Öney

Leave a Comment

Zehra Öney
Web Sitesi