Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Trend Teknolojiler

Bedenini Hack’leyerek Seyahat Kartı Çipini Eline Yerleştiren Avustralyalıya Ceza Kesildi

Bedenini Hack’leyerek Seyahat Kartı Çipini Eline Yerleştiren Avustralyalıya Ceza Kesildi

Beden hack’leme konusunda ilginç bir ceza Avustralya’dan geldi.

Beden hack’leme (bodyhacking) ya da “biyo hack” (biohacking), kişilerin çeşitli elektronik ekipmanları vücutlarına yerleştirmeleri olarak biliniyor. Bu alanda vücuda RFID implantları yapılabiliyor, ayrıca manyetik parmak uçlarına sahip olmak da mümkün. Bireyin beden özgürlüğünün yanı sıra, etik açıdan da pek çok tartışmaların yapıldığı beden hack’leme Avustralya’daki bir dava ile yeniden gündeme geldi.

BBC’nin haberine göre, gerçek adı Meow-Ludo Disco Gamma Meow-Meow olan kişi, New South Wales tarafından düzenlenen ve Opal olarak bilinen, temassız olarak ödeme yapmayı sağlayan seyahat kartının çipini eline yerleştirdi. Örneğin İstanbul’da kullanımda olan istanbulkartlarda bu tür bir çip bulunmuyor. Opal kartların çipleri, kredi kartlarında bulunan çiplerin benzeri.

Bu çipi eline yerleştirdikten sonra yolculuk yapmaya başlayan Meow-Meow’a, “biletsiz yolculuk yaptığı” gerekçesiyle dava açıldı.

Sonuçlanan davada, Meow-Meow’a, seyahat kartının çipini yerinden çıkardığı için 220 Avustralya Doları (170 dolar) ceza kesildi. Ayrıca 1000 Avustralya Doları (770 dolar) tutarındaki mahkeme masraflarını ödeyecek.

Siz beden hack’leme hakkında ne düşünüyorsunuz?

Görsel: au.news.yahoo.com

Related posts

Samsung Milenyum Kuşağı için Tasarlanan Dikey TV’yi Kullanıma Sunuyor

Zehra Öney

Google Chrome Mobil’de 800 Milyon Aylık Aktif Kullanıcıya Sahip

Zehra Öney

Google Açıkladı: 10 Ülkede Mobil Arama Bilgisayardan Yapılan Aramaları Geçti

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi