Zehra Öney
Kripto Para

Bitcoin’in 2017’deki Yükselişi Manipülasyon muydu?

Bitcoin’in 2017’deki Yükselişi Manipülasyon muydu?

Teksas Üniversitesindeki araştırmacılar bu soruya yanıt verdi.

2017 yılının şüphesiz en çok dikkat çeken teknoloji ve finans konularından biri; kripto paralar, özellikle de Bitcoin’di. Mayıs 2017’de ilk kez 2000 doların üzerine çıkan Bitcoin, Kasım ayında 10.000 dolar barajını geçtikten sonra, Aralık ayında da 16.000 dolar barajını da geçerek yeni bir rekor kırdı. Bitcoin’in (şimdilik) tarihi zirvesi 16 Aralık’taki 19.343 dolar olmuştu. Neredeyse 20.000 dolar barajına yaklaşan Bitcoin, 2018 yılından itibaren düşüş eğiliminde ve şu sıralar 7000 dolar barajının altında seyrediyor.

Peki Bitcoin’in yükselişi bir manipülasyon olabilir mi?

Bu soruya yanıt arayan Teksas Üniversitesi profesörü John Griffin ve yüksek lisans öğrencisi Amin Shams, çarpıcı bir makale yayınladılar.

Futurism’de bu makaleye dayandırılarak yayınlanan habere göre, Bitcoin’in hızlı fiyat artışı, bir kişi ya da küçük bir grubun, başka bir kripto parayı kullanarak, Bitcoin’in fiyatını manipüle etmesinden kaynaklanıyor.

Manipülasyon için kullanılan bu kripto para ise Tether. Tether’i diğer kripto paralardan ayıran en önemli özelliği, 1 Tether’in 1 dolara eşit olması.

Tether’in piyasaya girişi Bitfinex ile oluyor. Bitfinex, popüler olmasının yanı sıra denetlenmeyen bir kripto para borsası. Tether ile Bitfinex’i yakınlaştıran şey ise, Bitfinex’in kurucularının bazılarının Tether’i geliştirenler olması.

Mayıs 2017 ile Mart 2018 arasındaki milyonlarca işlemi inceleyen iki araştırmacı, belirli bir kalıbı keşfediyor: Markete giren Tether, Bitcoin alımında kullanılıyor. Ardından da Bitcoin’in fiyatı artıyor.

Araştırmacılara göre, bu kalıp, 13 ay boyunca Bitcoin’deki fiyat artışının %50’sinden sorumlu.

Bitfinex CEO’su Jan Ludovicus van der Velde ise, Bitfinex ya da Tether’in herhangi bir pazar ya da fiyat manipülasyonuyla bağlantısı olmadığını belirtti.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Related posts

E-Posta Gönderim Şirketleri de Kripto Para ve ICO Tanıtımlarına Yasak Getiriyor

Zehra Öney

Bitcoin Değeri İlk Kez 2000 Doların Üzerine Çıktı

Zehra Öney

Kripto Paralar Neden Bir Haftada Yüzde 20’den Fazla Değer Kaybetti?

Zehra Öney

1 comment

Leave a Comment

Zehra Öney
Web Sitesi