Zehra Öney
Robot Teknolojisi Trend Teknolojiler Yapay Zeka

Biyorobotların Sayısı Artıyor

Biyorobotların Sayısı Artıyor

Arıdan yılana, ahtapottan vatoza kadar pek çok farklı biyorobot geliştiriliyor.

Yapay zeka ve robot teknolojisinde hızlı gelişmeler yaşanırken pek çok yeni cihaz geliştiriliyor. The Guardian’da derlenen bu robotları yakından tanıyalım.

Marsbees

Geçen hafta NASA tarafından arı benzeri robotların geliştirildiği duyurulmuştu. Mars’a gönderilecek olan robotların, Mars keşif araçlarının ulaşamayacağı bölgelerden bilgi toplaması amaçlanıyor. Robotların metan gibi olası bir hayat işareti aramada kullanılması planlanıyor.

SpotMini

Boston Dynamics tarafından geliştirilen SpotMini’nin gövdesi bir köpeği andırıyor; bununla birlikte bir kolu da bulunan SpotMini, bu sayede kapıları açabiliyor, kapıları tutabiliyor. Hatta bu sırada bir insan tarafından hokey sopası ile dürtülmesine rağmen SpotMini’nin dengesi bozulmuyor.

MantaDroid

Singapurlu araştırmacılar tarafından geliştirilen vatoz şeklindeki MantaDroid, esnek yüzgeçleri sayesinde zorlu deniz şartlarında bile yüzebiliyor. Sualtı araştırmalarında kullanılacak robotun denizler hakkında veri toplaması amaçlanıyor.

Snakebot

Carnegie Mellon Üniversitesinin biyorobotik laboratuvarında geliştirilen yılan şeklindeki robotların kanalizasyon sistemlerinde ve deprem araştırmalarında kullanılması planlanıyor.

Octobot

Harvard Üniversitesi bünyesindeki Wyss Institute tarafından geliştirilen ahtapot şeklindeki Octobot’un herhangi “katı” bir bileşeni bulunmuyor. Silikon dış yüzeye sahip olan robotun gücü, 3 boyutlu yazıcılar ile yazılan bölmeleri arasındaki kimyasal reaksyionlar, ahtapotun dokungaçlarının hava basıncıyla hareket etmesi ile sağlanıyor.

Görsel: Boston Dynamics

Related posts

Sürücüsüz Araçla Sipariş Tesliminde Yeni Bir Adım

Zehra Öney

Arama Kurtarmadan Balıkçılığa Kadar Geniş Bir Kullanım Alanına Sahip Yunus Şekilli Drone

Zehra Öney

Blippar, Binocular’ı Satın Aldı

Zehra Öney

2 comments

Leave a Comment

Zehra Öney
Web Sitesi