Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Sosyal Yaşam

British Airways’in Teknoloji ile Sınavı

British Airways'in Teknoloji ile Sınavı

Dünyanın önemli havayolu şirketlerinden British Airways, 27 Mayıs’ta tüm uçuşlarını iptal etmişti.

Havayolu taşımacılığı, teknolojinin en üst düzeyde kullanıldığı alanların başında geliyor. Her gün dünya çapındaki binlerce uçuşun başarılı bir şekilde yapılabilmesi son derece güçlü bir altyapı ve yüksek düzeyde eğitim gerektiriyor. İngiltere’nin ulusal havayolu şirketi British Airways ise 27 Mayıs’tan itibaren son derece sıkıntılı bir süreç geçiriyor. 27 Mayıs’ta ortaya çıkan IT hatası sebebiyle British Airways’in uçuşları iptal edildi.

İngiltere’de 29 Mayıs Pazartesi günü resmi tatil olduğu için, 26 Mayıs’ta pek çok kişi tatil planı yapmıştı, bu da 26 Mayıs Cuma ve 27 Mayıs Cumartesi günü havalimanlarında her zamankinden daha fazla bir yoğunluğun olması anlamına geliyordu. Ancak 27 Mayıs günü British Airways’ten tüm uçuşların iptal edildiği bilgisi geldi. Dünyanın en yoğun havalimanlarından Heathrow’un yanı sıra Gatwick’ten de uçuşlar iptal edilince binlerce yolcu mahsur kaldı. Ek olarak sistem arızası yüzünden iniş yapan uçaklar da park edemeyince yüzlerce yolcu uçaklarda beklemek zorunda kaldı.

Şirketin uçuşlarının 29 Mayıs’ta uzun uçuşların tamamında, kısa uçuşların ise büyük çoğunluğunda normale döneceği bilgisi paylaşıldı.

British Airways’in global ölçekteki sistem sorunuyla ilgili en önemli açıklamalardan biri GMB Birliği’nden geldi: GMB, bu hatanın British Airways’in 2016’da yüzlerce IT çalışanını işten çıkarıp iş yükünü Hindistan’da daha ucuza yaptırmasının sebep olduğunu iddia etti.

Related posts

Instagram Snapchat’ten Sonra Periscope’a da Rakip Oluyor

Zehra Öney

Apple’ın Yeni Tanıtımı 21 Mart’ta

Zehra Öney

KOBİ’ler de Dijital Reklam Bütçelerini Artırıyor

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi