Zehra Öney
Nesnelerin İnterneti Siber Güvenlik Trend Teknolojiler

California’da Kolay Şifrelerin Kullanımı Yasaklanıyor

California’da Kolay Şifrelerin Kullanımı Yasaklanıyor

California’da elektronik firmaları artık her cihaz için benzersiz bir şifre kullanmak zorunda olacak.

İnternet güvenliği oldukça önemli bir konu: Milyonlarca bireysel kullanıcının yanı sıra büyük teknoloji şirketleri de saldırı risklerinin altında. Yıllar içerisinde pek çok büyük firma saldırıya uğradı ve milyonlarca kullanıcının kişisel ve finansal bilgileri ele geçirildi.

İnternet güvenliğinin bir diğer ayağını da ev ve ofislerde kullanılan ve internete bağlanan cihazlar oluşturuyor: Günümüzde başta ev ve ofislerdeki modemler olmak üzere, yazıcılar, akıllı ev sistemlerine bağlı termostatlar, lambalar, perdeler ve daha pek çok cihaz internete bağlı olarak çalışıyor. Bu tür ev sistemlerine yönelik saldırı da son yılların öne çıkan konu başlıklarından birini oluşturuyor. Örneğin VPNFilter isimli bir zararlı yazılım, evlerdeki router’ları hedef alıyor ve 500.000’den fazla cihazı etkilediği tahmin ediliyor.

Bu tür cihazların güvenliğini artırmak için önemli bir karar Amerika, California’dan geldi. BBC tarafından yayınlanan habere göre, artık California eyaletindeki elektronik firmaları, cihazları için 2020’den itibaren kolay şifreler kullanamayacaklar. Bu şirketler ürettikleri ya da sattıkları her bir cihaz için benzersiz bir şifre oluşturmak zorunda olacaklar.

Bu kararla birlikte artık şirketler, cihazlara “admin” ya da “password” gibi şifreler belirleyemeyecekler. Bu sayede kullanıcılar, evlerine ya da ofislerine aldıkları cihazları ilk kez kullanmadan önce ya şirket tarafından belirlenen “zor” şifreyi kullanabilecekler ya da kullanıcı kendisi için zor bir şifre seçmek zorunda kalacak.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Related posts

Uber Arka Planda Konum Bilgisi Toplamaya Başladı

Zehra Öney

Kullanıcılar Sanal ya da Artırılmış Gerçekliği Hangi Amaçla Kullanmak İstiyor?

Zehra Öney

Gerçeklik Sanal Yolla Artacak | Sözcü Pazar

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi