Zehra Öney
Event

Cannes Lions 2016’da Ödüller Sahiplerini Bulmaya Devam Ediyor

Cannes Lions 2016’da Ödüller Sahiplerini Bulmaya Devam Ediyor

Bu yıl 63. kez düzenlenen Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’nde Promo & Activation, Print & Publishing, Radio, Direct ve Glass Lions kategorilerinde ödüller sahiplerini buldu. Cannes Lions tarihinde bir ilk olarak ödül töreni YouTube aracılığıyla canlı yayınlandı.

Oldukça çekişmeli geçen Promo & Activation kategorisine toplamda 3458 başvuru geldi ve 107 adet ödül dağıtıldı. Promo & Activation kategorisinde Grand Prix’nin sahibi REI için hazırladığı “#OptOutside” işiyle San Francisco merkezli Venables Bell & Partners oldu.

Bildiğiniz gibi, Black Friday, Amerika Birleşik Devletleri’nde son derece önemli bir gün: Çok büyük indirimlerin yapıldığı ve tüketicilerin adeta ürünleri alabilmek adına yarıştığı bir gün. Perakende sektöründe faaliyet gösteren REI ise, bu çok önemli günde mağazalarını kapatarak çalışanlarının ve müşterilerinin aileleri ve arkadaşları ile birlikte daha fazla vakit geçirerek Şükran Günü’nü kutlamaları için mağazalarını o gün kapatmıştı. İşte bu fikir, Grand Prix’nin sahibi oldu. Ödülle ilgili konuşan Promo & Activation Jüri Başkanı Rob Reilly, “#OptOutside, on yılın en cesur kararı. Bu, markanın kendi gerçek doğrusunda yaşaması hakkında. Müşterilerine kısa vadeli kardan daha fazla değer veren ve samimi inançla işleyen bir marka.” dedi.

Glass Lions kategorisinde Grand Prix’nin sahibi, Mindshare’in Hindustan Unilever için hazırladığı “6 Pack Band” çalışması oldu. Jüri Başkanı Madeline di Nonno, çalışmayı global, kapsayıcı ve etkili olarak tanımladı. “Cinsiyet eşitliği sadece kadınların sorunu değil. Ötekileştirme, ayrımcılık ve bilinçsiz önyargılarla karşı karşıya kalan tüm cinsiyetleri kapsıyor.” dedi.

3097 başvurunun yapıldığı Direct Lions kategorisinde 75 adet ödül dağıtıldı. Grand Prix’nin sahibi ise, INGO Stockholm tarafından Swedish Tourist Association için hazırlanan “The Swedish Number” oldu . Bu fikir, ülkenin 250 yıllık konuşma özgürlüğünü öne çıkararak turizmin önüne geçti. Direct Lions Jüri Başkanı Mark Tutssel, proje hakkında “Bir kampanyanın 9,5 milyon global marka temsilcisini iletişimin en direkt formu olan ‘bire bir telefon görüşmesi’ ile bir araya getirmesi canlandırıcı.” dedi.

Print & Publishing kategorisine 3777 başvuru geldi ve 80 ödül dağıtıldı. Grand Prix, Y&R Yeni Zelanda’nın Burger King için hazırladığı “McWhopper” çalışmasına gitti.

1410 başvurunun yapıldığı Radio Lions kategorisinde 51 adet ödül dağıtıldı. Ogilvy & Mather Johannesburg tarafından KFC için hazırlanan “The Everyman Meal” kampanyası, üç farklı versiyonu olan Coloured Weights, Claw Thing ve Cherry Lip Balm ile 3 Grand Prix kazandı.

Related posts

Yapay Zeka Sayesinde Tamamen Otomatik Market Alışveriş Dönemine Çok Yakınız

Zehra Öney

Amazon Prime Day ile Satış Rekoru Kırdı

Zehra Öney

Yapay Zeka Teknolojisi, Resim Sanatına da “El Attı”

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi