Zehra Öney
Event

Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’nin Üçüncü Ödül Töreni Gerçekleşti

Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’nin Üçüncü Ödül Töreni Gerçekleşti

Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’nde haftanın üçüncü ödül töreni dün akşam gerçekleşti. Creative Effectiveness, Design, Outdoor, Product Design, Digital Craft ve PR Lions kategorilerindeki ödüller sahiplerini buldu.

540 başvurunun yapıldığı ve 11 ödülün dağıtıldığı Product Design kategorisinde Grand Prix, Londra’da yer alan Google Creative Lab’ın Google için hazırladığı “Jacquard”a gitti. Product Design kategorisinin Jüri Başkanı Amina Horozic, Jacquard için “Bir ürün tasarımcısı için malzeme her şeydir ve Jacquard, medikal tasarımdan mobilyaya ve hatta sosyal ve çevresel sürdürülebilirlikte endüstrimizin neredeyse her segmentinde çözümleri icat etmemize olanak sağlıyor.” dedi.

Creative Effectiveness alanında gelen 109 başvuruya karşılık 13 ödül dağıtıldı. Grand Prix, Adam & Eve DDB’nin John Lewis için hazırladığı “Monty’s Christmas” isimli çalışmasına gitti. Creative Effectiveness Jüri Başkanı Andrew Robertson, ödülle ilgili “Kazanan, yaratıcı etkileyiciliğin çok çok iyi bir örneği oldu. Yaratıcılığı kullanan, harika sonuçlar ve kar artırımı sağlayan, kalpleri ısıtan bir çalışma.” sözleriyle düşüncelerini paylaştı.

Bu yıl ilk kez ödül verilen Digital Craft kategorisi için 1.148 başvuru yapıldı ve 50 ödül dağıtıldı. Grand Prix’nin sahibi ise 84.Paris’in Because Music için hazırladığı “Because Recollection” çalışması oldu. Kategorinin Jüri Başkanı Wesley ter Haar ise projeyi “Yeni bir Lion’ı sunmak için harika bir yol. Kategoriler çapında türünün en iyisi bir zanaat örneği ve on yıllık bir müzikal büyüyü sadece dijitalin yapabileceği bir şekilde açıyor. Sıkı bir parça ve bizi dijital işçiliğe aşık eden ve aynı zamanda ileriye giden bir yol gösteren harika bir iş.” sözleriyle betimledi.

2.856 adet başvurunun yapıldığı ve 104 adet ödülün dağıtıldığı Design kategorisinde Grand Prix’nin sahibi, DENTSU INC’in Panasonic için hazırladığı “Life is Electric” oldu. Cesur yaratıcılığı sayesinde ödüle layık görülen iş ile ilgili kategorinin Jüri Başkanı Tristan Macherel, “Bu, teknoloji ile bütünleşen geleneksel değerlerin paradoksunu kucaklayan özel bir çalışma. Beceri ile kullanıldığında teknoloji tasarıma yeni anlamlar getiren ve tasarımın sınırlarını daha da ileriye taşıyan bir sıçrama tahtasına dönüşüyor.” sözleriyle görüşlerini belirtti.

En çekişmeli geçen bölümlerden biri olan Outdoor kategorisine 5.367 adet başvuru yapıldı ve 129 adet ödül dağıtıldı. Grand Prix’nin sahibi ise Colenso BBDO’nun Heineken Yeni Zelanda için hazırladığı “Brewtroleum” işi oldu. Kategorinin Jüri Başkanı Ricardo John, ödülle ilgili görüşlerini “Brewtroleum açık havanın bir sınırı olmadığını kanıtladı. Biranın gazını çıkarmak? Bu inanılmaz! Bu, ajansların müşterilerinin problemlerini yaratıcılıkla çözeceğini ve daha derine ineceğini kanıtlıyor.” sözleriyle belirtti.

2.225 başvurunun yapıldığı ve 84 ödülün dağıtıldığı PR kategorisinde Grand Prix’nin sahibi İsveçli Forsman & Bodenfors’un Coop için hazırladığı “The Organic Effect” işi oldu. Kategorinin Jüri Başkanı John Clinton, ödülle ilgili “Biz, basit ama güçlü bir fikirle işleyen, harika sonuçlara yol açan, gerçek ilgi toplayan ve tasarımla sosyalleşen bir kazanan bulmayı istedik.” şeklinde konuştu.

PR kategorisinde ayrıca Türkiye’den kısa listeye kalan TBWA\İstanbul’un Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi için hazırladığı “Gay Turtle” Silver Lion kazandı. TBWA\İstanbul’u tebrik ediyorum.

Related posts

Microsoft 26 Ekim Etkinliği için Davetiye Gönderimlerine Başladı

Zehra Öney

Yapay Zeka Sayesinde Tamamen Otomatik Market Alışveriş Dönemine Çok Yakınız

Zehra Öney

Mobil Dünya Kongresi’nde Neler Tanıtılacak?

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi