Zehra Öney
Kripto Para Mobil ve Dijital Teknolojiler

Dubai’de “Akıllı” Dijital Plakalar Kullanıma Sunulacak

Dubai’de “Akıllı” Dijital Plakalar Kullanıma Sunulacak

Pilot program kapsamındaki dijital plaka testleri Kasım’a kadar sürecek.

Dünyanın önemli turizm ve iş merkezlerinden Dubai, kısa sürede dünya çapında pek çok kişi için bir cazibe merkezi haline gelmeyi başardı: Teknoloji alanında önemli projelerin de yürütüldüğü şehirde, resmi kripto para emCash kullanıma sunulmuştu. Dubai’nin teknoloji yatırımlarına bir yenisi daha eklendi: Dijital plakalar!

BBC tarafından yayınlanan habere göre, yeni plakalar önümüzdeki ay pilot program kapsamında kullanılmaya başlanacak. Kasım ayına kadar test edilecek plakalarla ilgili en büyük soru işaretlerinden biri Dubai’nin çöl ikliminde verimli şekilde çalışıp çalışmayacakları. Plakaların çöl ikliminde çıkarabilecekleri teknik sorunlar üzerinde testler yapılacak.

Bununla birlikte dijital plaka teknolojisi, oldukça heyecan verici yeniliklere de sahip: Dijital ekranın yanı sıra, GPS teknolojisi ve vericilere de sahip olan plakalar, herhangi bir kaza durumunda polis ve ambulans servislerine otomatik olarak bildirim gönderecek. Ek olarak plakalar, şoförlere trafik durumu ve yol üzerindeki kazalar hakkındaki bilgilendirmeleri de gönderecek.

Herhangi bir şekilde aracın ya da plakanın çalınması durumunda plakalarda uyarı işaretleri yer alacak.

Bunun yanı sıra dijital plakalar doğrudan araçları kullananlar ile eşleştirileceğinden herhangi bir park cezası, trafik cezası, kayıt yenileme gibi ücretler otomatik olarak kullanıcının hesabından düşülecek.

Dijital plakaların; yetkililerin, araçların güzergahlarını takip edebilmeleri sebebiyle, çeşitli gizlilik ve bilgi güvenliği gibi tartışmalara da sebep olabileceği belirtiliyor.

Siz dijital plaka kullanmak ister misiniz?

Related posts

Snapchat Yeni Reklam Hedefleme Araçlarına Kavuştu

Zehra Öney

Çin, App Store’da En Fazla Gelir Elde Edilen İkinci Ülke

Zehra Öney

Instagram, iOS 12’yi Beklemedi: Kullanıcılar, Instagram’da Geçirdikleri Zamanı Kontrol Edebilecekler

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi