Zehra Öney
Kripto Para

Dubai’nin Resmi Kripto Parası: emCash

Dubai’nin Resmi Kripto Parası: emCash

Dubai’nin resmi kripto parası emCash, Ekim ayında kullanıma sunuldu.

Kripto para pazarında Bitcoin’in yanı sıra pek çok farklı alternatif ortaya çıkmaya başladı. Pek çok yeni kripto para için ICO’lar (Initial Coin Offering – Coin Arzı) düzenleniyor. Ülkeler de kripto para alanında harekete geçmek istiyor: Örneğin Estonya’nın kendi kripto parası üzerinde çalıştığını sizlerle paylaşmıştım.

Kripto para konusunda son gelişme ise Dubai’den geldi. Dubai’nin artık blockchain bazlı resmi bir kripto parası var: emCash.

Business Insider tarafından yayınlanan habere göre, şehrin ekonomi departmanının Emcredit Limited ve Birleşik Krallık merkezli Object Tech Group, Ltd. ile iş birliği yaparak hayata geçirdiği emCash, en son blockchain (blok zinciri – kayıt zinciri) teknolojisini kullanıyor ve bu sebeple pek çok alternatifi de bulunuyor: Daha hızlı işleme, geliştirilmiş transfer süresine, diğer sistemlere oranla daha az karmaşık bir yapıya ve daha düşük bir maliyete sahip.

Dubai Economy Yardımcı Yöneticisi Ali İbrahim, basın bülteninde “(emCash) insanların Dubai’de yaşama biçimlerini ve iş yapış biçimlerini değiştirecek ve şehrin iş yapmada sunduğu kolaylığını ve yaşam kalitesini geliştirecek ezber bozan yenilikleri harekete geçirmek için atılan dev adımı mimliyor.” şeklinde anlatıyor.

emWallet olarak isimlendirilen ödeme sistemini kullanan emCash ile Dubai’de yaşayanlar kahve siparişlerini, elektrik faturalarını, hatta çocuklarının okul taksitlerini ödeyebilecek ve para transfer edebilecekler.

Dubai ayrıca, “servis olarak blockhain” (Blockchain as a Service) isimli, paylaşımlı bir platforma da sahip olacak: Bu sayede devlet kurumları blockchain’i farklı projelerde de kullanabilecek.

Görsel: currency-rates.com

Related posts

Amerika’nın Silikon Vadisi Varsa İsviçre’nin de Kripto Vadisi Var: Zug

Zehra Öney

Yeni Kripto Para Arzlarının Ne Kadarı Sahte?

Zehra Öney

Parodi Olarak Ortaya Çıkan “Dogecoin” 1,8 Milyar Dolarlık Pazar Büyüklüğüne Ulaştı

Zehra Öney

1 comment

Comments are closed.

Zehra Öney
Web Sitesi