Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Sosyal Yaşam

Dünyanın En Hızlı İnternetini Hangi Ülkeler Kullanıyor? Türkiye Kaçıncı Sırada?

Dünyanın En Hızlı İnternetini Hangi Ülkeler Kullanıyor? Türkiye Kaçıncı Sırada?

Dünyanın en hızlı internetini Singapurlular kullanıyorlar.

Günlük hayatımızda internet hızı oldukça önemli: Öyle ki bir sayfa geç açılıyorsa o sayfayı kapatan pek çok kullanıcı var. Örneğin bir internet sitesinin sayfasının yüklenmesinde yaşanan 100 milisaniyelik bir gecikmenin, dönüşüm oranlarını %7 oranında negatif etkilediğini sizlerle paylaşmıştım.

İnternet sayfalarının sunucularının hızlı yanıt vermesinin yanı sıra, kullandığınız mobil operatörün sunduğu hız ve evinizde kullandığınız servis sağlayıcının sunduğu hız da oldukça önemli. Peki dünyamızda internet hızları ne durumda?

The Guardian tarafından yayınlanan habere göre dünyada en hızlı internete sahip ülke Singapur. Singapur’daki ortalama indirme hızı saniyede 60,39 Megabit. Bu da 5GB’lık yüksek çözünürlüklü (HD) bir filmin 11 dakika 18 saniyede indirilmesi demek.

Listenin ikinci sırasında ise İsveç bulunuyor. 46 Mbps hız ile 5GB’lık veri 14 dakika 50 saniyede indirilebiliyor.

Üçüncü sırada yer alan Danimarka’daki ortalama 43,99 Mbps hız sayesinde 5GB’lık veri 15 dakika 31 saniyede indirilirken, dördüncü sırada yer alan Norveç’te ise 40,12 Mbps hız ile 17 dakika 1 saniyede 5GB’lık veri indirmek mümkün.

Beşinci sırada Romanya 38,60 Mbps ile yer alıyor. Romanya’da 5GB’lık veriyi indirmek için 17 dakika 41 saniye yeterli.

Türkiye ise listede 91. sırada yer alıyor. Türkiye’de 5GB’lık veriyi indirmek için 2 saat 19 dakika ve 14 saniyeye ihtiyaç duyuluyor. Türkiye’deki ortalama indirme hızı ise saniyede 4,90 Mbps.

Listenin 200. ve son sırasında Yemen yer alıyor; Yemen’deki ortalama hız 0,31 Mbps ve 5GB’lık veriyi indirmek için 36 saat 52 dakika 20 saniye gerekiyor.

Araştırmaya göre dünyadaki ortalama indirme hızı saniyede 9,10 Megabit.

Related posts

Facebook ve Uber İş Birliği Yaptı: Artık Messenger Uygulamasından Taksi Çağırılabilecek

Zehra Öney

İki Üst Düzey Uber Yöneticisi Fransa’da Göz Altına Alındı

Zehra Öney

Winamp 2019’da Geri Dönecek

Zehra Öney

Leave a Comment

Zehra Öney
Web Sitesi