Zehra Öney
Siber Güvenlik Sosyal Medya

İngiltere, Cambridge Analytica Skandalı Sonrasında Facebook’a Ceza Kesti

İngiltere, Cambridge Analytica Skandalı Sonrasında Facebook’a Ceza Kesti

Cambridge Analytica skandalı sonrasında Facebook’a, kanunun izin verdiği maksimum ceza kesildi.

Mart ayında teknoloji dünyasının gündemine deyim yerindeyse bomba gibi düşen Cambridge Analytica skandalı, Facebook’u zor durumda bırakmıştı. Cambridge Analytica’nın, Facebook üzerinden topladığı kullanıcı verilerini 2016 ABD Başkanlık Seçimleri ve Brexit’in sonuçlarını etkileyecek şekilde kullanması uzun süre gündemi meşgul etmiş, Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg ABD Temsilciler Meclisinde ifade vermişti. Mayıs ayında ise Cambridge Analytica ve bağlı olduğu SCL Group iflas başvurusunda bulunmuş ve kapanacaklarını duyurmuştu.

Haberin gündeme gelmesinin ardından sadece Amerika’dan değil, İngiltere’den de ağır eleştiriler gelmiş ve İngiltere Başbakanı Theresa May’in sözcüsü “çok endişeli” olduklarını belirtmişti.

Skandalın ardından incelemelere başlayan Birleşik Krallık Bilgi Komisyonu Ofisi (Information Commissioner’s Office – ICO) Facebook’a ceza kesti.

BBC tarafından yayınlanan habere göre, İngiltere,  Facebook’a veri ihlali sebebiyle, kanunun izin verdiği maksimum cezayı kesti: Karara göre Facebook 500.000 Pound ceza ödeyecek.

Facebook’un karara itiraz etmek için 28 günlük süresi bulunuyor.

Birleşik Krallık Bilgi Komisyonu Ofisi ayrıca Cambridge Analytica’nın bağlı olduğu SCL Group hakkında cezai tatbikat başlatacağını da duyurdu.

Görsel: BBC

Related posts

Microsoft ve Facebook En Hızlı Veri Transferini Atlas Okyanusu’nun Altından Yapacak

Zehra Öney

Mobil Uygulama Pazarının Büyüklüğü 2021’de 6,3 Trilyon Dolara Ulaşabilir

Zehra Öney

Facebook’un Yeni Ofisi Frank Gehry İmzalı

Zehra Öney

1 comment

Comments are closed.

Zehra Öney
Web Sitesi