Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

DVD Kiralama Henüz Ölmedi: En Azından Netflix İçin

DVD Kiralama Henüz Ölmedi: En Azından Netflix İçin

Pek çoğumuz Netflix’i online yayın için kullanıyor olsak da Amerika Birleşik Devletleri’ndeki milyonlarca kullanıcı DVD kiralamaya devam ediyor.

Netflix’in hikayesi, bir şirketin değişen koşullara ayak uydurabilmesini göstermesi bakımından son derece önemli bir vaka. 1997 yılında kurulduktan sonra 1998 yılında hizmet vermeye başlayan Netflix’in kuruluş hikayesi ise son derece ilginç.

Netflix’in kurucusu Reed Hastings, Apollo 13 filmini kiralıyor, ancak geri vermesi gereken tarihi geçirip 40 dolarlık bir ceza ödeyince, Netflix’in iş modeli de şekillenmeye başlıyor.

E-posta ile film kiralama işine başlayan Netflix’in farkı, tek film kiralamanın yanı sıra, gecikme cezası, teslimat ve işlem ücreti gibi bedelleri ortadan kaldıran aylık üyelik sunmaya başlaması. Netflix, bu sayede hızlı bir şekilde büyümesini sürdürdü.

2007 yılında bir milyarıncı DVD’sini teslim eden Netflix, aynı yıl internet üzerinden yayın hizmetine de başladı. Ancak DVD hala bir numaraydı: 2010 yılında 20 milyon DVD kiralama üyesi bulunan Netflix’in, 2014 yılındaki DVD kiralama üyesi 6,26 milyona, 2015 yılında ise 5,3 milyona kadar geriledi.

DVD kiralayan üye sayısı azalırken Netflix’in internet üzerinden üyeleri artıyordu: Netflix’in günümüzdeki üye sayısı ise dünya çapındaki 190 ülkede 86 milyonu aşmış durumda. Üç aylık geliri ise 2 milyar doların üzerinde.

Netflix internet üzerinden yayıncılığa çok hızlı bir şekilde adapte olup bu alanda dünyanın en önemli şirketi haline gelmeyi başarmanın yanı sıra, kendi orijinal dizilerini de üretmeye başladı.

Ancak DVD kiralama işinden de henüz vazgeçmiş değil: Son verilere göre, ABD’deki 4,2 milyon kullanıcısı hala DVD kiralıyor ve Netflix’e aylık 5 ila 12 dolar arasında değişen üyelik ücreti ödüyorlar.

Netflix’in bu kullanıcılardan elde ettiği üç aylık gelir ise 132 milyon dolar olarak belirtiliyor.

Görsel: Brorsoft.cn

Related posts

İngiltere, Biyometrik Verileri Tek Bir Noktada Toplamayı Planlıyor

Zehra Öney

Fitbit ve Xiaomi En Çok Giyilebilir Teknoloji Cihazı Satan İki Firma

Zehra Öney

iPhone Kullanıcıları da WhatsApp’tan Sesli Arama Yapabilecek

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi