Zehra Öney
Sosyal Medya Sosyal Yaşam

Emoji’ler de Mahkemede Niyet Göstergesi Olarak Kabul Ediliyor

Emoji'ler de Mahkemede Niyet Göstergesi Olarak Kabul Ediliyor

Attıkları mesaj bir çiftin ceza almasına sebep oldu.

Emoji’ler pek çoğumuz için kendini ifade etmenin eğlenceli ve kolay bir yöntemi haline geldi. Twitter’da örneğin İncil’i emoji’ler ile ifade eden bir hesap bulunuyor, artık markalar reklam hedeflemelerinde emoji’leri de kullanabiliyor. Emoji’lerin bu denli yaygınlaştığı dönemde mahkemede delil olarak sunulması da kaçınılmazdı. Bununla ilgili yaşanan son örnek İsrail’den geldi.

Mashable’ın Room 404’e dayandırarak yaptığı habere göre ev sahibi Yaniv Dahan evi için Yad2 isimli sitede ilan çıktıktan sonra Yarden Dosen evi tutmak için kendisiyle iletişime geçiyor.

Yarden Dosen’in attığı mesajın Türkçesi şu şekilde: “Günaydın, ev ile ilgilendim sadece detayları konuşmamız gerek… Sizin için ne zaman uygun?” Bu mesaj sonrasında Yarden ve partneri ile iletişime geçen ev sahibi ilanı siteden kaldırıyor. Aradan geçen süre içerisinde ev sahibi iki kez daha çifte mesaj atıyor ancak çift çeşitli bahanelerle ev sahibini geçiştiriyor. Çiftin ortadan kaybolması sonrasında ev sahibi konuyu mahkemeye taşıyor. Çift, 2200 dolar cezaya çarptırılıyor.

Kararın gerekçesinde emoji’ler ile ilgili şu ifadeler yer alıyor:

“Gönderilen semboller, davalıların kötü niyetli hareket ettiği sonucunu destekliyor. … 2 davalı tarafından 5 Haziran 2016’da gönderilen (emoji yüklü) metin mesajı, söz konusu pek çok sembol ile birliktedir. Bunlar arasında bir ‘smiley’, bir şişe şampanya, dans eden figürler ve daha fazlası yer alıyordu. Bu ikonlar harika bir iyimserlik taşıyor.”

Haberle ilgili Mashable’a görüş bildiren sosyal medya hukuku konusunda uzmanlığı bulunan Avukat Bradley Shear bu tür bir kararın Amerikan mahkemelerinde gerçekleşmeyeceğini belirtiyor.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Related posts

Facebook 12. Yaş Gününü Arkadaşlık Günü Videoları İle Kutluyor

Zehra Öney

Twitter Mesajlardaki Karakter Sınırlamasını Kaldırıyor

Zehra Öney

Twitter’daki Bir Bug, Bazı Direkt Mesajların Üçüncü Partilere Gitmesine Sebep Oldu

Zehra Öney

Leave a Comment

Zehra Öney
Web Sitesi