Zehra Öney
Kripto Para Sosyal Medya

Facebook, Blockchain’in “Merkezsiz” Yapısını Gelecekte Kullanır mı?

Facebook, Blockchain’in “Merkezsiz” Yapısını Gelecekte Kullanır mı?

Mark Zuckerberg, Facebook’ta uzun bir gönderi yayınladı.

Dünyanın en büyük sosyal medya sitesi Facebook’un Kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, Facebook’ta uzun bir gönderi yayınladı.

The Independent tarafından yayınlanan haber, Zuckerberg’in gönderisini konu ediyor.

“Pek çoğumuz teknolojiye ilgi duyduk çünkü insanların eline daha fazla güç veren bir merkezsizleştirici güç olduğuna inanıyoruz. Facebook’un misyonunun ilk dört kelimesi her zaman ‘give people the power’ (insanlara güç ver) olmuştur. 1990’larda ve 2000’lerde, pek çok kişi, teknolojinin merkezsizleştirici bir güç olacağına inandı.”

“Ama bugün, çoğu kişi buna olan ümidini kaybetti. Az sayıdaki büyük teknoloji şirketlerinin yükselişi -ve vatandaşlarını izlemek için teknolojiyi kullanan hükûmetler- ile birlikte pek çok kişi, teknolojinin, gücü merkezsizleştirmek yerine daha da merkezileştirdiğine inanıyor.

“Buna karşı, gücü merkezi sistemlerden alıp insanlara geri veren -şifreleme ve kripto paralar gibi- önemli karşı-trend’ler var. Ama onlar, kontrol edilmesi daha zor bir risk ile geliyor. Daha derine inmeyle ve bu teknolojilerin pozitif ve negatif yanlarını çalışmayla ve onları bizim servislerimizde nasıl kullanacağımız ile ilgileniyorum.” dedi.

Siz Facebook gibi oldukça merkezi bir sistemin blockchain gibi merkezsiz bir yapılanmaya gideceğini düşünüyor musunuz?

Görsel: cnbc.com

Related posts

898 Milyon Kişi Her Gün Facebook’a Mobil’den Bağlanıyor

Zehra Öney

Facebook’ta Metin Bazlı Paylaşımlara Renkli Arka Planlar Geliyor

Zehra Öney

Messenger’ı Facebook Hesabı Olmayanlar da Kullanabilecekler

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi