Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Siber Güvenlik

Intel; Meltdown ve Spectre Açıkları Sonrasında Toplu Davalarla Karşı Karşıya

Intel; Meltdown ve Spectre Açıkları Sonrasında Toplu Davalarla Karşı Karşıya

Meltdown ve Spectre olarak adlandırılan açıkların ortaya çıkmasından sonra Intel’e 3 toplu dava açıldı.

Bu hafta teknoloji dünyasının en önemli konu başlıklarından biri, “şimdiye kadarki en kötü işlemci açığı” olarak isimlendirilen Meltdown ve Spectre güvenlik açıklarının ortaya çıkmasıydı. Intel, AMD ve ARM çip üreticilerinin ürettikleri işlemcilerde bulunan ve bu sebeple neredeyse dünyadaki tüm bilgisayarları, akıllı telefon ve tabletleri etkilemesi olası olan Meltdown ve Spectre açıklarının ortaya çıkmasının ardından şirketler bu açıkları gidermek için halihazırda çalışmalarını sürdürüyor. Şimdiye kadar herhangi bir ihlal vakası ortaya çıkmasa da hacker’ların bu açıklar sayesinde hassas bilgileri ele geçirebilme ihtimali bulunuyor.

Spectre açığı Intel, AMD ve ARM çipleri etkilerken Meltdown, birincil olarak Intel’in 1995’ten bu yana ürettiği işlemcileri etkiliyor.

Google’ın “Project Zero” ekibindeki güvenlik uzmanları ve farklı ülkelerdeki akademik ve endüstri araştırmacılarınca keşfedilen Meltdown ve Spectre açıkları karşısında Apple da bir açıklama yaparak açığın tüm iOS ve Mac cihazları etkilediğini, iOS 11.2, MacOS 10.13.2 ve tvOS 11.2 ile Meltdown açığının tehlikelerini azalttığını ve önümüzdeki günlerde de Spectre için güncelleme yayınlayacağını duyurdu.

Intel hakkında ise Amerika’da toplu davalar açılmaya başlandı: The Guardian’ın yayınladığı habere göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde California, Oregon ve Indiana’da Intel hakkında üç farklı toplu dava açıldı. Her üç davanın da temel noktası, açığın Haziran’da fark edilmesine rağmen Intel’in kamuyu aydınlatmada gecikmesi ve güvenlik zafiyeti olarak gösterildi. Intel’e karşı açılan davaların artması bekleniyor.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Related posts

Google Hands Free ile Mobil Ödemeyi Farklı Bir Boyuta Taşıyor

Zehra Öney

BAFTA Video Oyun Ödülleri Sahiplerini Buldu

Zehra Öney

İnternet Dolandırıcılığında Yeni Yöntem: Ransomware

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi