Zehra Öney
Sosyal Medya

Facebook: “Facebook’u Sadece Okumak Psikolojinizi Etkileyebilir”

Facebook: “Facebook’u Sadece Okumak Psikolojinizi Etkileyebilir”

Yazının başlığında bir yazım yanlışı yok: Facebook tarafından yayınlanan habere göre, Facebook’u okumak psikolojiniz üzerinde kötü etkilere sebep olabilir.

2 milyardan fazla olan aylık aktif kullanıcı sayısı ile günümüzün en büyük sosyal ağı olan Facebook, günlük hayatımızda da önemli etkilere sahip: Örneğin sadece arkadaşlarımızın hayatlarına dair gelişmelerin yanı sıra, takip ettiğimiz sayfalara göre dünyanın çeşitli yerlerinden anında bilgi sahibi de olabiliyor, takip ettiğimiz marka ya da kurumlarla etkileşime girebiliyoruz.

Elbette ki madalyonun bir de öbür yüzü var: Başkalarının hayatlarını sosyal medya aracılığıyla takip etmenin yol açtığı mutsuzluk. Bilimsel alanda da giderek daha sık tartışılan ve araştırılan konu ile belki de şimdiye kadarki en çarpıcı haber, Facebook’un kendisinden geldi.

Facebook Araştırma Direktörü David Ginsberg ile Veri Bilimcisi Moira Burke tarafından hazırlanan ve Facebook’ta yayınlanan haber, konuyla yakından ilgileniyor.

Örneğin Michigan Üniversitesi öğrencileri ile yapılan bir çalışmada, deneye katılanların bir bölümünden sadece 10 dakika boyunca Facebook’u okumaları istendi. Bu gruptaki öğrenciler Facebook’ta herhangi bir paylaşım yapmadılar, herhangi bir mesaj gönderip almadılar.

Diğer grup ise Facebook’ta paylaşım yaptı ya da arkadaşlarıyla mesajlaştı.

Günün sonunda Facebook’taki içerikleri sadece okuyan grupta yer alan öğrenciler, kendilerini daha kötü hissettiklerini belirttiler.

Siz buna katılıyor musunuz? İçerikleri sadece okumak/takip etmek kendimizi daha kötü hissetmemize sebep olur mu?

Related posts

Foursquare Artık Delivery.com Entegrasyonuna Sahip

Zehra Öney

Facebook’a İlk Kez Günde 1 Milyar Kişi Girdi

Zehra Öney

Twitter Video ve GIF’leri Otomatik Oynatmaya Başladı

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi