Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

Telefon Ekranlarının Kırılma Sorunu Tarihe Karışıyor

Telefon Ekranlarının Kırılma Sorunu Tarihe Karışıyor

Kendi kendini tamir eden telefon ekranları yolda…

Cep telefonu, tablet gibi cihazlarımızın ekranı kırıldığında oldukça yüksek tutarlar ödeyerek tamir ettiriyoruz. Kullanıcıların bir bölümü ise telefon ya da tabletlerini kırık ekranları ile kullanmaya devam ediyorlar. Bu sorun sebebiyle “ekran koruyucuları” geliştirildi ve bu sayede bu tür sorunları engellemeye de çalışıyoruz. Ancak yakın zamanda tüm bu sorunlar tarihe karışabilir.

The Independent tarafından yayınlanan habere göre kendi kendini tamir eden ekranlar yolda. Araştırmacılar kendi kendini tamir edebilen materyali üretmeyi başardı.

Tokyo Üniversitesi bünyesinde geliştirilen, polieter-tiyoüreler (polyether-thioureas) olarak isimlendirilen polimer (uzun zincirli moleküller) materyal yakın zamanda telefonlarda kullanılabilecek ve bu sayede, kullanıcılar açısından önemli bir maliyet kalemi ortadan kalkacak.

Telefonun ekranı kırıldığında, yapılması gereken tek şey parmaklar ile basınç uygulanması. Bunu yapmak için yüksek sıcaklıklara vs. gerek yok. 24 derecelik oda sıcaklığında, materyal kendisini 6 saat içerisinde tamamen tamir edebiliyor.

Bu önemli yenilik ne zaman uygulanmaya başlayacak hep birlikte göreceğiz.

Related posts

Uber Kullanıcı ve Şoförlere Zaman Kazandırmak İçin Biniş Yeri Önerilerine Başladı

Zehra Öney

Sosyal Medyada Mobil Kullanımı Yüzde 80’e Ulaştı

Zehra Öney

Microsoft Çapraz Platform Uygulama Geliştirme Şirketi Xamarin’i Satın Aldı

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi