Zehra Öney
Siber Güvenlik Sosyal Medya Sosyal Yaşam

Facebook, İrlanda Referandumunda “Yabancı” Kaynaklı Reklamları Yasaklıyor

Facebook, İrlanda Referandumunda “Yabancı” Kaynaklı Reklamları Yasaklıyor

Cambridge Analytica skandalından sonra Facebook, İrlanda’da düzenlenecek olan referandumu etkilememek için yabancı kaynaklı reklamları yasakladığını duyurdu.

İrlanda’da 25 Mayıs’ta düzenlenecek olan referandum, ülkede geçerli olan kürtaj yasasının değişip değişmeyeceğini belirleyecek. İrlanda’da 2013 yılına kadar geçerli olan yasada kürtaj tamamen yasaktı. 2013 yılında yapılan değişiklik sonrasında ise sadece annenin hayati tehlikesinin olması durumunda kürtaja izin veriliyordu. Ancak düzenleme, tecavüz ya da diğer istenmeyen sebeplerle hamile kalan kadınların kürtaj olmasını engellemeye devam etti.

25 Mayıs’ta düzenlenecek referandum ise hamileliğin on ikinci haftasına kadar kürtaja izin verilip verilmeyeceği konusunda belirleyici olacak. Eğer referandumdan olumlu sonuç çıkarsa on ikinci haftaya kadar kürtaja izin verilecek.

Düzenlenecek referandumla ilgili olarak Facebook’ta pek çok farklı kampanya bulunuyor.

Cambridge Analytica skandalından sonra hükûmetlerden ve kamuoyundan gelen yoğun eleştirilerle karşılaşan Facebook ise İrlanda referandumunda daha dikkatli bir politika izliyor.

The Independent tarafından yayınlanan habere göre; Facebook, yaptığı açıklama ile, referandum sonuçlarını etkilememek için İrlanda dışından referandumla ilgili reklam kabul etmeyeceğini duyurdu.

İrlanda dışında olmasına rağmen çeşitli bireysel ve kurumsal reklam yöneticilerinin Facebook’ta referandumla ilgili reklam satın almaya çalışmaları ve bunun da referandum sonuçlarına olası etkisi sebebiyle bu kararın alındığı Facebook tarafından açıklandı.

Facebook tarafından yapılan açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz.

Siz Facebook’un bu kararını nasıl yorumluyorsunuz?

Related posts

Dünyanın İlk Şarj Edilebilir Proton Bataryası Geliştirildi

Zehra Öney

Vizyonda 7 Yeni Film Var

Zehra Öney

3D Touch Artık Facebook Uygulaması İçinde de Kullanılabilecek

Zehra Öney

2 comments

Comments are closed.

Zehra Öney
Web Sitesi