Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Sosyal Yaşam

Ünlü Müzik Dinleme Uygulaması Tidal, Kullanıcı Dinlemelerini Manipüle Etmekle Suçlanıyor

Ünlü Müzik Dinleme Uygulaması Tidal, Kullanıcı Dinlemelerini Manipüle Etmekle Suçlanıyor

Tidal; Kanye West ve Beyoncé’nin albümlerinin dinleme sayılarını artırmakla suçlanıyor.

2014 yılında kullanıma sunulan Tidal, kayıpsız ve yüksek kalitede (Hi-Fi) şarkı dinleme seçeneğiyle, müzik dinleme pazarına hızlı bir giriş yapmıştı. 2015 yılının Mart ayında ünlü şarkıcı ve girişimci Jay-Z tarafından satın alınan Tidal, bu satın alımla dünya çapında önemli atılımlar gerçekleştirmiş ve Beyoncé, Rihanna, Kanye West gibi isimlerin albümlerini ilk kez müzik severlerle buluşturmak gibi “ayrıcalıklar” sunmuştu.

Kanye West’in 2016 yılının Şubat ayında yayınlanan The Life of Pablo albümü, 6 hafta boyunca sadece Tidal’da olacak şekilde piyasaya sunulmuştu. Beyoncé de Lemonade albümünü 23 Nisan 2016’da sadece Tidal’da olacak şekilde sunmuş ve albüm, bir gün sonrasında diğer servislerde de satışa çıkmıştı.

Tidal, Kanye West’in albümünün, yayınlandıktan 10 gün sonra 250 milyon kez dinlendiğini duyurmuştu. Benzer şekilde Beyoncé’nin albümünün de yayınlandıktan 15 gün sonra 300 milyon kez dinlendiğini açıklamıştı.

O dönemlerde sadece 3 milyon kullanıcısı olan Tidal’da bu sayılara ulaşılması için bir kullanıcının günde 8 saat boyunca albümleri kesintisiz dinlemesi gerektiğini düşünen Norveçli gazeteci ve bilim insanları konu hakkında detaylı araştırmalar başlattılar.

The Next Web’in Norveçli Dagens Næringsliv gazetesine dayandırarak yayınladığı habere göre, gazete ekibi ile Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesindeki araştırmacılar, belirtilen sayıların sahte olduğu sonucuna ulaştılar. Habere göre, Tidal, var olan kullanıcıların dinleme kayıtlarını manipüle ederek özellikle bu iki albüm için sahte dinlemeler eklemiş.

1,7 milyon adet kullanıcının dinleme kayıtlarına 320 milyon adet dinleme eklendiği iddiası, önemli kayıtlara dayandırılıyor.

Habere göre, Kanye West’in albümü için sahte dinleme kayıtları her bir kullanıcının yerel saatine göre 2 ila 5 arasında kesintisiz bir şekilde eklenmiş durumda.

Beyoncé’nin Lemonade albümünde ise bir kullanıcı albümü dinledikten tam 1 ya da 2 saat sonra yeniden dinlediğine dair kayıtlar var. Öyle ki bu 1 ya da 2 saatlik aralıklar, milisaniyelerine kadar aynı şekilde ayarlanmış durumda.

Tidal’ın konu hakkındaki iddiaları reddettiği belirtiliyor.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Related posts

ABD Vize Başvurularınızda Sosyal Medya Hesaplarınız da İncelenebilir

Zehra Öney

WhatsApp Para Gönderme Özelliğini Beta Olarak Hindistan’da Kullanıma Sundu

Zehra Öney

Google, Çin Pazarında Yeniden Aktif Olmak için Sansürlü Arama Motoru Üzerinde Çalışıyor

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi