Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

IBM, USB Bellek Kullanımını Yasakladı

IBM, USB Bellek Kullanımını Yasakladı

IBM, USB bellek ve SD kart kullanımını yasakladı.

İlk olarak IBM tarafından 8MB kapasiteye sahip olan USB bellekler Aralık 2000’de satışa sunulmuştu. Aradan geçen süre zarfında USB belleklerin kapasiteleri inanılmaz ölçüde arttı. SD kartlar için ise standartlar 1999 yılında SanDisk, Panasonic ve Toshiba tarafından standartlaştırıldı ve piyasaya sürüldü. O dönemden bu yana microSD de olmak üzere farklı formatlar ortaya çıktı ve günümüzde başta fotoğraf makineleri ve cep telefonları olmak üzere pek çok cihazda kullanılıyor.

Günümüzde hem bireysel hem de kurumsal alanda dosya transferleri için oldukça fazla oranda kullanılan USB bellek ve SD kartlar ile ilgili önemli bir karar, teknoloji dünyasının önemli şirketlerinden IBM’den geldi.

BBC tarafından yayınlanan habere göre, IBM, çalışanlarının USB bellek ve SD kart gibi cihazları kullanmalarını yasakladı. Yasağın gerekçesi olarak potansiyel finansal ve itibar kayıpları gösterildi. Çalışanların USB bellek ya da SD kartları kaybetmeleri ya da yanlış kullanmaları sonucunda kararın alındığı belirtildi.

Şirket, veri ya da dosya transferi yapmak isteyen çalışanlarına şirket içi ağı kullanmalarını öneriyor.

IBM, uygulamanın, çeşitli departmanlarında bir süredir uygulandığını ancak artık global operasyonlarının tamamında uygulanacağını da açıkladı.

Sektör uzmanlarının bir bölümü kararı “cesur” olarak nitelerken bir bölümü uygulanma aşamasında çeşitli sıkıntılar yaşanacağını belirtiyor.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Şirketler USB bellek gibi taşınabilir bellek cihazlarını yasaklamalı mı?

Related posts

Google Donanım Etkinliğinde Pek Çok Yeni Cihaz Tanıttı

Zehra Öney

E-postaların Yüzde 68’i Mobil Cihazlardan Açılıyor

Zehra Öney

Bu Yıl Hangi Şirketler En Çok Reklam Geliri Elde Edecek?

Zehra Öney

Leave a Comment

Zehra Öney
Web Sitesi