Zehra Öney
Siber Güvenlik Sosyal Medya

Facebook’ta 50 Milyona Yakın Kullanıcının Hesabı Saldırıya Uğradı

Facebook’ta 50 Milyona Yakın Kullanıcının Hesabı Saldırıya Uğradı

Facebook, 50 milyona yakın hesabın saldırıya uğradığını açıkladı.

Dünyanın en büyük sosyal medya sitesi olan Facebook’un 2 milyardan fazla aylık aktif kullanıcısı bulunuyor. Bu denli büyük bir yapının dahil olduğu skandallar da dünya çapında dikkat çekiyor. Facebook’un geçtiğimiz aylarda yaşadığı Cambridge Analytica skandalı, şirketin itibarına ciddi bir zarar vermişti.

Geçtiğimiz Salı günü Facebook’tan, başka bir haber daha geldi: Şirket, 50 milyona yakın hesabın saldırıya uğradığını açıkladı.

BBC tarafından yayınlanan habere göre, saldırıyı gerçekleştiren hacker grubu, Facebook’un “View As – Başkalarının Gözünden Gör” özelliğindeki açıklardan yararlanarak kullanıcıların hesapları üzerinde kontrol sağlayabildi.

Başkalarının Gözünden Gör özelliği, kullanıcıların, kendi profillerinin başkalarına nasıl göründüğünü görmeleri için geliştirilmiş bir özellik: Bu özellik sayesinde kullanıcılar örneğin kendi profillerinin arkadaşlarına nasıl göründüğünü ya da herkese açık profillerinin nasıl göründüğünü görebiliyorlar. Bu özellikte yer alan bug’lardan yararlanan hacker’lar, kullanıcıların Facebook hesap anahtarlarını ele geçirdiler: Bu dijital anahtar sayesinde kullanıcılar uygulamaya her girdiklerinde şifre girmek zorunda kalmıyorlar.

Salı günü keşfedilen olay sonrasında Facebook, güvenlik güçlerine haber verdiğini duyurdu ve bununla birlikte Cuma günü etkilenen kullanıcıların hesaplarına yeniden giriş yapmalarını istedi.

Facebook, saldırıda etkilenen 50 milyona yakın kullanıcının yanı sıra 40 milyon hesabın da önlem olarak yeniden giriş yapmasını sağladı.

Görsel: njus.me

Related posts

ABD’li Kullanıcılar Dijital Zamanlarının Yüzde 70’ini Mobilde Geçiriyor

Zehra Öney

Instagram Kullanıcılarına Kişiselleştirilmiş Video ve Tema Kanalları Sunacak

Zehra Öney

Facebook Kullanılmayan Hesapların Beğenilerini Silmeye Başladı

Zehra Öney

1 comment

Leave a Comment

Zehra Öney
Web Sitesi