Zehra Öney
Genel

Flash’a Elveda Demeye Hazırlanın: Google Chrome da Flash Reklamları Durdurmaya Başlıyor

Zamanında internet dünyasında en çok kullanılan formatların başında gelen, sunduğu hareketli görsellerle sadece reklamcılık açısından değil, video ve oyun/animasyon sektöründe önemli bir yere sahip olan Flash’a elveda deme zamanımız giderek yakınlaşıyor.

İlk olarak Apple’ın CEO’su Steve Jobs, 2010 yılında yüksek enerji tüketimine ve performans düşüklüğüne sebep olduğu için şirketinin üreteceği ürünlerin Adobe Flash teknolojisini duyurmayacağını belirtmişti. Sektörde büyük tartışmalara sebep olan bu radikal değişiklik sonrası daha az enerji tüketen ve işlemci ve RAM kullanımı daha düşük olan HTML5 Flash alternatifi olarak gün geçtikçe popülerlik kazanmaya başlamıştı. Bunda Google’ın 2011 yılında Flash reklamları otomatik olarak HTML5’e dönüştüren Swifty’yi kullanıma sunmasının büyük payı vardı.

Günümüzde hala yoğun kullanıma sahip olan Adobe Flash ile ilgili önemli bir duyuruyu geçtiğimiz Temmuz ayında internet tarayıcısı Mozilla Firefox yapmıştı. Şirket, güvenlik gerekçesiyle Flash’ı, Adobe yeni ve daha güvenli bir sürüm piyasaya sürene kadar engellediğini duyurmuştu.

1 Eylül ise Flash için başka bir kötü olacak: Zira, Google, Google Chrome’da Flash içerikler artık otomatik olarak durduracak. Kullanıcılar içeriği izlemek istediklerinde “devam et/oynat” seçeneğini seçmek zorunda kalacaklar. Google, bu sayede günden güne aldığı eleştiriler artan ve performans sorunları yaşayan Google Chrome’un da çalışma hızı ve RAM tüketimini azaltmayı planlıyor.

Related posts

Tanıtım Amaçlı E-Postaların Ne Kadarı Gelen Kutusuna İletiliyor?

Zehra Öney

Google, Online Video Platformu Anvato’yu Satın Aldı

Zehra Öney

Google İkinci Çeyrekte 3,93 Milyar Dolar Kar Açıkladı

Zehra Öney

Leave a Comment

Zehra Öney
Web Sitesi