Zehra Öney
Sosyal Medya

Google, YouTube İçerik Üreticilerini Pazarlamacılar ile Buluşturmanın Yolunu Buldu

Google, YouTube İçerik Üreticilerini Pazarlamacılar ile Buluşturmanın Yolunu Buldu

YouTube’u geliştirmek için çalışmalarını sürdüren Google, YouTube içerik üreticilerini pazarlamacılar ile buluşturmak için FameBit’i satın aldı.

Dünyanın en çok ziyaret edilen video portali YouTube, içerik üreticileri için son derece etkili bir gelir kaynağı durumunda. Çünkü YouTube, elde ettiği gelirin %55’ini içeriğin üreticisine verirken, geri kalan %45’i kendine alıyor. Bu sebeple örneğin YouTube’un en çok takip edilen kanalının sahibi PewDiePie olarak bilinen Felix Kjellberg, 2015 yılında 7,5 milyon dolar gelir elde etti.

Google ise YouTube’u geliştirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Şirketten yapılan açıklamaya göre, YouTube içerik üreticilerini pazarlamacılar ile buluşturmak için FameBit’i satın aldı.

Los Angeles’ta kurulan FameBit, içerik üreticilerini pazarlamacılar ile doğrudan iletişime geçiren bir platform. YouTube, Instagram, Twitter, Tumblr ve Vine için çözümler sunan marka ve içerik üreticileri bir araya getiren platformda yer alan 45 binden fazla üreticinin ulaştığı kişi sayısı 3,3 milyar kişi. Şirketin web sitesindeki bilgilere göre markalı içerikler şimdiye dek 406 milyon kez izlendi ve 1,5 milyar dakikalık bir izlenmeye ulaştı. Şirkete kayıtlı olan marka sayısı ise 11 binden fazla.

Google, FameBit’i satın alarak sadece YouTube özelinde değil, diğer platformlarda da yüksek potansiyeli olan bir araca kavuşmuş oldu. Satın almanın maddi bilgileri kamuyla paylaşılmadı.

Sizce bu satın alma YouTube’un halihazırdaki potansiyeline ne gibi bir katkı sağlayabilir? Yorumlarınızı bekliyorum…

Related posts

Twitter Reklam Platformunu Twitter Dışına Genişletiyor

Zehra Öney

Cambridge Analytica Skandalına Rağmen Facebook Birinci Çeyrekte Rekor Gelir Elde Etti

Zehra Öney

Facebook Tinder’a Rakip Oluyor: F8 Konferansında Duyurulanlar

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi