Zehra Öney
Event Mobil ve Dijital Teknolojiler

Google’ın 2016 I/O Keynote’unda Öne Çıkanlar

Google’ın dün gerçekleştirdiği I/0 Keynote’unda hem yeni ürünler tanıtıldı hem de Google’ın yeni döneme dair stratejileri hakkında genel bilgiler paylaşıldı. İşte keynote’un satır başları:
Google Home: Google’ın Amazon Echo’ya rakip olarak çıkardığı sesli ev asistanı Google Home ile kullanıcılar pek çok işlemi yapabilecekler. Bunların arasında cihazı hoparlör olarak kullanmaktan Chromecast için kontrol merkezi olarak kullanmaya, “bugün hava nasıl?” gibi soruların cevaplarını almaktan Uber ile araç çağırmaya kadar pek çok seçenek bulunuyor.
Android N: Google’ın yeni Android işletim sisteminin ismi henüz belli olmasa da, pek çok özellik duyuruldu. Bunların arasında, ekranı ikiye bölerek aynı anda birden fazla uygulama çalıştırmayı sağlayan dahili çözüm, geliştirilmiş güvenlik için dosya bazlı şifreleme, otomatik güncelleme, geliştirilmiş grafik özellikleri bulunuyor.
Google Assistant: Google’ın sesli asistanı Google Now’dan farklı olarak, Google Assistant ile artık “benim takımım ne yapıyor?” gibi bir soru sorduğunuzda asistan, sizin hangi takımı tuttuğunuzu bilerek cevap verecek.
Allo: Google’ın tanıttığı bir diğer uygulama ise Allo oldu: Özünde bir mesajlaşma uygulaması olan Allo’nun yenilikçi özelliği ise, konuşmalara göre öneriler yapabilmesi. Örneğin arkadaşlarınızla İtalyan yemekleri hakkında konuşurken Allo, mesajlaşan tüm kullanıcılara İtalyan restoranı önerebilecek. Kullanıcıların bu özelliği kullanabilmesi için mesajlaşma sırasında beliren bildirime tıklamaları yeterli olacak. Ek olarak kullanıcılar İtalyan restoranına rezervasyonu da Allo aracılığıyla yapabilecekler.
Duo: Google’ın tanıttığı yeni görüntülü konuşma uygulaması Duo ile kullanıcılar, biri kendisini aradığında arayanın yanıt vermeden önceki halini de görebilecekler.
Instant Apps: Google’ın tanıttığı en yenilikçi özelliklerden biri olan Instant Apps, kullanıcıların belki sadece bir kez kullandıkları uygulamalar için geliştirilmiş bir fikir. Örneğin bir ödeme işlemi yapmak istediğinizde, gittiğiniz mekanın ya da mağazanın uygulaması telefonunuzda yoksa Instant App aracılığıyla hızlıca uygulama telefonunuzda belirecek ve işlemi yaptıktan sonra uygulama telefonunuzdan yok olacak! Ayrıca kullanıcılar dilerlerse uygulamayı kalıcı olarak da telefonlarına indirebilecekler.
Daydream: Google’ın sanal gerçekliğe dair akıllı telefon, başlık, kontrolör ve uygulamaları bir araya getiren platformu Daydream Google’ın kendi sanal gerçeklik uygulamalarının yanı sıra aslında tüm Android telefonlar için de standartları belirleyen bir platform olacak. Google bu Eylül ayında kendi sanal gerçeklik başlığını ve kontrolörünü de piyasaya sunacağını açıkladı.

Related posts

Blackberry Doktorlara Kanser Hastalarının Bilgilerine Anlık Olarak Erişim İzni Sağlamaya Hazırlanıyor

Zehra Öney

Samsung İkinci Çeyrekte Mobilden 2,76 Milyar Dolar Kar Elde Etti

Zehra Öney

WhatsApp, 2019’da Reklam Gösterimine Başlıyor

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi