Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Sanal Gerçeklik Trend Teknolojiler

IMAX Sanal Gerçeklik Alanına Giriş Yapıyor

Dünyadaki en gelişmiş sinema teknolojilerinden birine sahip olan IMAX, sanal gerçeklik alanında çalışmalara başladığını açıkladı. Devasa perdeleri ve izleyicilerine yaşattığı üst düzey üç boyutlu görsel deneyim ile dünya çapında büyük ilgi gören IMAX, sanal gerçekliği hem endüstriyel alanda hem de son kullanıcı tarafında geliştirecek. 18 aylık bir proje geliştirme süresinde Google ile yakın iş birliği yapacak şirketin iki önemli projesi bulunuyor.
Bunlardan ilki, IMAX VR Kamera. Sinema ölçeğinde sanal gerçeklik filmleri çekmeyi sağlayacak olan kamera ile üç boyutlu 360 derece görüntüler çekmek mümkün olacak. IMAX bu projede kendi JUmp platformunu kullanacak ve Google ile yakın iş birliğinde çalışacak. Bu kamera endüstriyel kullanım için geliştirilecek, bu da fiyatının son derece yüksek olacağı anlamına geliyor.
İlk olarak Los Angeles’ta kurulacak olan sanal gerçeklik merkezlerinin dünya çapında aralarında Çin’in de olduğu 6 lokasyonda kurulması planlanıyor. IMAX, yönetmenlerin IMAX VR Kamera ile çektikleri filmleri bu merkezlerde gösterecek.
Bunun yanı sıra şirket, Google ile birlikte iş birliği kapsamında halihazırda var olan sinema filmlerini sanal gerçekliğe dönüştürme çalışmalarına başlayacak.
Son kullanıcılar içinse IMAX, kamusal alanlarda gezici sanal gerçeklik stantları kuracak. Alışveriş merkezleri ve şehirlerdeki diğer popüler lokasyonlarda kullanıcılar sanal gerçeklik deneyimini yaşayarak oyun oynabilecek, film izleyebilecek.

Related posts

Google, Wallet için Amerika’nın En Büyük Operatörleri İle Anlaştı

Zehra Öney

Mobil Sanal Gerçeklik Gelirleri Bu Yıl 861 Milyon Dolara Ulaşacak

Zehra Öney

Sürücüsüz Tırlarda 3 Büyük Şirket Önemli Adımlar Atıyor

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi