Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Sosyal Yaşam

Apple, Çin’de Binlerce Kumar Uygulamasını App Store’dan Kaldırdı

Apple, Çin’de Binlerce Kumar Uygulamasını App Store’dan Kaldırdı

Apple, Çin özelindeki App Store’dan binlerce uygulamayı kaldırdı.

Mobil uygulamalar, hayatımıza girdiğinden bu yana çok büyük bir ekosistem oluşturdular. Öyle ki, mobil uygulama olarak başlayan pek çok girişim, günümüzün oldukça değerli şirketlerine dönüştüler: Bunlar arasında Instagram, Candy Crush oyununun geliştiricisi King, Tinder, Clash of Clans’ın geliştiricisi Supercell ve daha pek çok uygulama yer alıyor. Mobil uygulamaların en büyük iki mağazasını ise Apple’ın sahip olduğu App Store ve Google’ın sahip olduğu Play Store oluşturuyor. Ülke bazında özelleşen bu mağazaların faaliyette oldukları ülkelere göre özel çözümleri de oluyor.

Çin ise genel olarak internet erişimi açısından kendine özgü bir ülke. Ülkenin sahip olduğu Büyük Güvenlik Duvarı (Great Firewall) sebebiyle aralarında Facebook ve Google gibi günümüzün en çok ziyaret edilen sitelerine erişim yasaklı durumda. Bundan mobil uygulamalar da payını alıyor elbette.

Apple, Çin özelindeki App Store’dan 2017 yılında VPN (virtual private network – sanal özel ağ) uygulamalarını kaldırdığını duyurmuş ve bu haberi sizlerle paylaşmıştım.

Aradan geçen bir yıllık süre zarfında yeni uygulamalar da bu listeye ekleniyor.vp

BBC tarafından yayınlanan habere göre, Apple, Çin App Store mağazasından 25.000 uygulamayı “kumar uygulamaları illegaldir ve Çin’deki App Store’da izin verilmez” gerekçesiyle kaldırdığını duyurdu. Kaldırılanlar arasında sahte loto biletleri satan uygulamalar ve kumar servisleri sunan uygulamalar yer alıyor.

Çin’deki App Store’da 1,8 milyon adet uygulama bulunmakta ve Apple’ın bu kararı, tepki toplamakta gecikmedi.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Related posts

Facebook 360 Derece Fotoğrafları Desteklemeye Başladı

Zehra Öney

Microsoft Cortana’yı Birkaç Hafta İçerisinde Android için Yayınlayacak

Zehra Öney

2017’de Markalar Ne Kadar Telefon Sattı?

Zehra Öney

1 comment

Comments are closed.

Zehra Öney
Web Sitesi