Zehra Öney
Sosyal Yaşam Trend Teknolojiler

Kolombiya, Kokainle Savaşta Drone’ları Kullanmaya Başlıyor

Kolombiya, Kokainle Savaşta Drone’ları Kullanmaya Başlıyor

Kolombiya’dan kokain üretimine karşı teknolojik çözüm…

Drone’lar teknoloji dünyasında çok farklı alanlarda kullanılıyor. Yakın gelecekte hava taşımacılığında kullanılması için testler yapılan drone’lar ayrıca yemek teslimatlarında da kullanılıyor. Ek olarak özellikle de Afrika’da kara yoluyla ulaşılması güç bölgelere ilaç sevkiyatında ve hatta internet kablolarının döşenmesinde de drone’lardan yararlanılıyor. Drone’lar ayrıca insanların çalışmasının zor olabileceği yanardağ ve diğer tehlikeli alanlarda gözlemler için de kullanılıyor. Drone’lar ile ilgili sizlerle paylaştığım yazılarıma bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Kolombiya’nın kokainle mücadelesinde de drone’lar kullanılmaya başlandı.

2012’ye kadar dünyanın en büyük kokain üreticisi olan Kolombiya, kokain üretimiyle uzun yıllardır savaşmaya çalışıyor. Dizi ve filmlere konu olan Pablo Escobar gibi figürlerin dünya gündemine dahi taşındığı ülkede kokain üretimiyle verilen savaşta önemli bir eşik aşılacak gibi görünüyor.

BBC’de yayınlanan habere göre, Kolombiya’da artık insansız olarak görev yapacak olan drone’lar, koka bitkisinin yetiştirildiği bölgeleri tespit ederek havadan bitki öldürücü kimyasallar atarak koka yetiştirilmesini azaltacak.

Testlerde 10 adet 23 kilo ağırlığındaki drone’lar kullanıldı ve drone’lar, koka bitkisine zarar veren (ve pek çok istenmeyen yabancı otun öldürülmesini sağlayan) glifosat kimyasalı taşıyor.

Ülkenin Narino bölgesinde yapılan testlerde, drone’lar her 0,4 hektarlık alandaki koka bitkisinin %90’ını yok etmeyi başardı.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Görsel: miamiherald.com

Related posts

Yüz Tanıma Teknolojisi Londra’da Test Ediliyor

Zehra Öney

Walmart, Market Arabalarını Sensörlerle Donatıyor

Zehra Öney

Nazar Boncuğu Emojisi Sonunda Geliyor: Apple, 77 Yeni Emoji’yi Kullanıma Sunacak

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi