Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Sosyal Yaşam

Uber, Türkiye Genelinde “Korsan Taksi” Olarak Kabul Edildi

Uber, Türkiye Genelinde “Korsan Taksi” Olarak Kabul Edildi

Dünyanın en çok kullanılan taşımacılık servisi Uber, Emniyet Genel Müdürlüğünün talimatıyla 81 ilde “korsan taksi” olarak kabul edildi.

Kullanıcıları için kısa sürede vazgeçilmez bir uygulama haline gelen Uber, dünyanın pek çok şehrinde kullanılıyor. Bununla birlikte Uber, uzun süredir hukuki açıdan pek çok farklı dava ile eşzamanlı olarak uğraşıyor: Fransa’da yasaklanan ve iki üst düzey yöneticisi göz altına alınan Uber’in faaliyetleri Almanya’da da kısmen yasaklanmıştı.

Uber ile ilgili son gelişme ise ülkemizden geldi. Habertürk’ün haberine göre, Emniyet Genel Müdürlüğü, Uber ile ilgili tüm illere talimat göndererek “korsan taşımacılık” yapma sebebiyle ceza kesilmesini istedi.

Ceza ise, Uber sürücüsünün aracın sahibi olup olmamasına göre değişiyor. Eğer yolcu taşıyan Uber sürücüsü, aracın sahibi değilse ilk cezasında 2 bin 532 TL, ikinci cezasında ise 4 bin 220 TL tutarında ceza ödeyecek.

Eğer Uber sürücüsü aracın sahibi ise bu durumda, trafik cezası dışında araç 60 gün trafikten men edilecek.

Ek olarak Uber kullanan yolculara da ceza geliyor: Yolcular için ise 281 TL ceza kesilecek.

Kararın gerekçesi ise Anayasa Mahkemesi’nin 11 Eylül 2014 ve 2014/52 sayılı kararı olarak gösteriliyor.

Geçtiğimiz hafta bir Uber aracı durdurulmuş ve yolcuya 281 TL ceza kesilmişti: Uber, cezayı kendisinin karşılayacağını duyurmuştu.

Uber tarafından yapılan açıklamada “İstanbul’daki UberXL araçlarımızda Ulaştırma Bakanlığı’ndan ve İstanbul Belediyesi’nden gerekli belgeler temin edildi ve vergimizi vererek çalışıyoruz. Gerekli belgelere (D2) sahip olduğumuz için korsan diye tabir edilen yasadışı taşımacılık unsurlarına uygulanan cezalar bize uygulanmamalı.” denildi.

Related posts

Periscope Android’e Geldi

Zehra Öney

Periscope’a Handoff ve Mute Desteği Geldi

Zehra Öney

Üçüncü Çeyrekte Giyilebilir Teknolojinin Lideri Kim Oldu?

Zehra Öney

Leave a Comment

Zehra Öney
Web Sitesi